COVID-19. Situație critică în țară. Număr record de decese

Până astăzi, 13 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 343.725 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 231.808 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 9.489 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba74072525,81
2.Arad81532915,24
3.Argeș93312643,1
4.Bacău102411522,31
5.Bihor101493775,9
6.Bistrița-Năsăud42241814,05
7.Botoșani45591172,73
8.Brașov135175075,5
9.Brăila4114732,02
10.Buzău5091992,19
11.Caraș-Severin3572852,77
12.Călărași2676712,28
13.Cluj148675867,3
14.Constanța98379704,66
15.Covasna3120843,4
16.Dâmbovița85461363,1
17.Dolj93232853,79
18.Galați76961302,04
19.Giurgiu27011162,07
20.Gorj3643601,87
21.Harghita3949902,52
22.Hunedoara62941543,14
23.Ialomița3129902,78
24.Iași144093542,85
25.Ilfov95745004,71
26.Maramureș65661913,8
27.Mehedinți2839652,27
28.Mureș84573904,87
29.Neamț77941392,75
30.Olt51981191,71
31.Prahova140563883,73
32.Satu Mare34191543,72
33.Sălaj44371156,25
34.Sibiu95354707,78
35.Suceava110941142,13
36.Teleorman4234852,77
37.Timiș141944896,49
38.Tulcea2062712,02
39.Vaslui6126861,93
40.Vâlcea6497923,16
41.Vrancea4251571,42
42.Mun. București4778211145,07
43.Cazuri noi nealocate pe județe5062*-674 
 TOTAL343.7259.489 

 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 2.358 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA12
2ARAD61
3ARGEŞ90
4BACĂU19
5BIHOR22
6BISTRIŢA-NĂSĂUD17
7BOTOŞANI19
8BRĂILA9
9BRAŞOV31
10BUZĂU20
11CĂLĂRAŞI12
12CARAŞ-SEVERIN37
13CLUJ183
14CONSTANŢA394
15COVASNA18
16DÂMBOVIŢA44
17DIN STRAINATATE1
18DOLJ31
19GALAŢI21
20GIURGIU9
21GORJ17
22HARGHITA12
23HUNEDOARA160
24IALOMIŢA20
25IAŞI76
26ILFOV79
27MARAMUREŞ17
28MEHEDINŢI9
29MUNICIPIUL BUCUREŞTI269
30MUREŞ30
31NEAMŢ33
32OLT33
33PRAHOVA152
34SĂLAJ14
35SATU MARE10
36SIBIU146
37SUCEAVA28
38TELEORMAN30
39TIMIŞ97
40TULCEA37
41VÂLCEA14
42VASLUI18
43VRANCEA7
 Total2358

 

Până astăzi, 8.684 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 12.11.2020 (10:00) – 13.11.2020 (10:00) au fost raportate  174 decese (100 bărbați și 74 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, București, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Galați, Harghita, Ilfov, Ialomița, Iași, Mehedinți, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sibiu, Sălaj, Suceava, Timiș, Teleorman, Vrancea și Vaslui.

Distribuie prietenilor

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20 – 29 de ani, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 18 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 39 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 66 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 44 decese la categoria de peste 80 de ani.

168 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 6 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități. În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.892. Dintre acestea, 1.149 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.630.856 de teste. Dintre acestea, 37.136 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 22.169  în baza definiției de caz și a protocolului medical și 14.967 la cerere.

Pe teritoriul României, 47.681 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 13.141 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 78.569 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 19 persoane.

 În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.556 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 831 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 12 noiembrie a.c., 8.778 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.418.195 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 3 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.