COVID-19. Situație critică în întreaga țară. Zeci de județe, în scenariu roșu

Până astăzi, 20 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 403.123 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 278.676 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 9.272 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba86561706,2
2.Arad95682005,67
3.Argeș112002584,28
4.Bacău114622192,64
5.Bihor121412765,29
6.Bistrița-Năsăud50041144,2
7.Botoșani51721062,61
8.Brașov155742616,3
9.Brăila48551043,05
10.Buzău57791422,5
11.Caraș-Severin4143852,86
12.Călărași3413993,11
13.Cluj182095207,31
14.Constanța128614566,13
15.Covasna3596653,26
16.Dâmbovița98172063,34
17.Dolj106493223,33
18.Galați86761562,38
19.Giurgiu32431262,35
20.Gorj3977601,81
21.Harghita4293652,09
22.Hunedoara73782083,42
23.Ialomița3705553,29
24.Iași166923142,93
25.Ilfov121074467,89
26.Maramureș74311483,21
27.Mehedinți3368612,83
28.Mureș103933614,96
29.Neamț85421172,5
30.Olt62051621,8
31.Prahova163152774,22
32.Satu Mare44181664,87
33.Sălaj5035975,06
34.Sibiu118463948,9
35.Suceava120361342,16
36.Teleorman47961002,84
37.Timiș165293115,99
38.Tulcea2867893,07
39.Vaslui6788931,98
40.Vâlcea7146902,81
41.Vrancea4761951,79
42.Mun. București5601514125,79
43.Cazuri noi nealocate pe județe6462*132 
 TOTAL403.1239.272 

 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.412 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA26
2ARAD29
3ARGEŞ105
4BACĂU18
5BIHOR88
6BISTRIŢA-NĂSĂUD22
7BOTOŞANI24
8BRĂILA15
9BRAŞOV28
10BUZĂU17
11CĂLĂRAŞI24
12CARAŞ-SEVERIN31
13CLUJ58
14CONSTANŢA54
15COVASNA13
16DÂMBOVIŢA56
17DOLJ21
18GALAŢI11
19GIURGIU10
20GORJ16
21HARGHITA10
22HUNEDOARA39
23IALOMIŢA12
24IAŞI70
25ILFOV28
26MARAMUREŞ17
27MEHEDINŢI10
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI203
29MUREŞ31
30NEAMŢ28
31OLT30
32PRAHOVA40
33SĂLAJ10
34SATU MARE15
35SIBIU62
36SUCEAVA11
37TELEORMAN21
38TIMIŞ84
39TULCEA4
40VÂLCEA10
41VASLUI8
42VRANCEA3
 TOTAL1412

 

Până astăzi, 9.756 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 19.11.2020 (10:00) – 20.11.2020 (10:00) au fost raportate 160 de decese (104 bărbați și 56 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 8 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 15 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 38 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 64 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 35 decese la categoria de peste 80 de ani.

Distribuie prietenilor

151 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 7 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.548. Dintre acestea, 1.139 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.844.732  teste. Dintre acestea, 36.453 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 21.299 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 15.154 la cerere.

Pe teritoriul României, 46.568 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 13.628 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 77.496 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 17 persoane.

 În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 5.275 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 683 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 19 noiembrie a.c., 7.645 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.155.005  lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 2 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.