A făcut prăpăd! Cinci mașini distruse!
Un incident rutier deosebit de tensionat a avut loc marți dimineață, 15 aprilie 2025, în municipiul Tecuci, județul Galați. Un bărbat în vârstă de 37 de ani, cunoscut cu domiciliul în oraș, a pierdut controlul autoturismului pe care îl conducea și a provocat un accident în lanț, soldat cu avarierea a patru autoturisme parcate.
CITEȘTE ȘI: Acum! S-a decis! Reguli noi pentru permisul de conducere!
Potrivit unui comunicat transmis de Inspectoratul de Poliție Județean Galați, evenimentul s-a produs în jurul orei 09:25, pe strada Gheorghe Petrașcu din Tecuci. Din cauze ce urmează a fi stabilite în urma anchetei, șoferul a intrat cu mașina în patru vehicule staționate regulamentar, generând pagube materiale semnificative.
Situația a escaladat rapid, după ce bărbatul a adoptat un comportament agresiv și agitat față de polițiștii sosiți la fața locului. Potrivit autorităților, acesta a refuzat să se supună somațiilor legale ale agenților din cadrul Biroului Rutier Tecuci. În consecință, a fost imobilizat, încătușat și condus la sediul Poliției Municipiului Tecuci pentru continuarea cercetărilor.
„Având un comportament agitat și agresiv și refuzând să se supună somațiilor polițiștilor, acesta a fost imobilizat, încătușat și condus la sediul Poliției Municipiului Tecuci”, se arată în comunicatul IPJ Galați.
În urma verificărilor efectuate, s-a stabilit că bărbatul deține permis de conducere valabil și este proprietarul autoturismului implicat în accident. De asemenea, testarea cu aparatul etilotest a indicat o valoare de 0,15 mg/l alcool pur în aerul expirat. Testul pentru consumul de substanțe psihoactive a avut rezultat negativ.
Deși alcoolemia înregistrată nu se încadrează în sfera penală, ci rămâne la nivel contravențional, comportamentul și urmările acțiunilor sale au determinat aplicarea mai multor sancțiuni.
În lipsa unor victime și având în vedere că incidentul s-a soldat doar cu pagube materiale, polițiștii au încadrat evenimentul ca fiind o tamponare.
Totuși, șoferul nu a scăpat de rigorile legii. A fost sancționat contravențional cu o amendă de 4.050 de lei pentru conducerea unui autovehicul sub influența alcoolului, iar permisul de conducere i-a fost reținut pentru 90 de zile, conform prevederilor O.U.G. nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice.
În plus, pentru provocarea de scandal în spațiul public, bărbatul a primit o amendă suplimentară de 1.000 de lei, în baza Legii nr. 61/1991, republicată.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp