Alertă! Hală în flăcări! Pompierii – mobilizare de forțe!
Un incendiu devastator a izbucnit în seara zilei de luni în Cartierul Micro 39A din Galați, transformând o zonă comercială într-un adevărat focar de pericol pentru locuitori. Flăcările uriașe au cuprins rapid o hală industrială, generând un nor gros de fum toxic care a acoperit orașul, determinând autoritățile să emită un mesaj de avertizare prin sistemul Ro-Alert. Din fericire, nu s-au înregistrat victime, însă pagubele materiale sunt considerabile, iar comunitatea locală este încă în stare de șoc.
CITEȘTE ȘI: Permisul suspendat, mai ușor de recuperat – ce trebuie să faci? Parlamentul a decis!
Focul s-a declanșat într-o hală situată într-o zonă comercială intens circulată, care găzduia un restaurant, o spălătorie auto și alte spații comerciale. Suprafața afectată a fost estimată la aproximativ 300 de metri pătrați. Martorii spun că flăcările s-au propagat cu o viteză alarmantă, generând un fum dens și negru, vizibil de la kilometri distanță.
Pompierii de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Galați au intervenit cu mai multe autospeciale, însă complexitatea incendiului și prezența substanțelor inflamabile din interiorul halei au făcut ca intervenția să dureze mai multe ore.
„Flăcările se manifestau pe o suprafață de circa 300 de metri pătrați, la un restaurant și o spălătorie auto. Din această cauză, a fost emis un mesaj Ro-Alert. Persoanele s-au autoevacuat și, din fericire, nu sunt victime”, a declarat Cristian Ionașcu, purtător de cuvânt al ISU Galați.
Din cauza aerului irespirabil și a pericolului de extindere a incendiului, autoritățile au emis un mesaj Ro-Alert, recomandând populației să evite zona, să rămână în locuințe cu geamurile închise și să nu îngreuneze misiunea echipajelor de intervenție.
Circulația în zonă a fost puternic afectată. Mai multe mijloace de transport în comun au fost blocate zeci de minute, iar traficul rutier a fost deviat pentru a permite accesul autospecialelor.
În fața pericolului, reacțiile locuitorilor au fost variate. Unii s-au mobilizat spontan pentru a sprijini echipele de salvare, alții au ieșit în stradă pentru a-și salva bunurile. Un martor ocular, locatar într-un imobil din apropiere, a relatat panica momentului:
„La parter stau și m-am trezit cu flăcări. Am lăsat mașina la copac și du-te repede, fuga, că a luat foc copacul. Cum, mă, să ia foc?”
Gesturile de solidaritate ale unor tineri care au venit să ajute pompierii în lupta cu focul au fost apreciate, reflectând spiritul civic al comunității.
După mai multe ore de luptă cu flăcările, incendiul a fost stins. În prezent, autoritățile desfășoară o anchetă pentru a stabili cauza exactă a izbucnirii incendiului. Nu este exclusă varianta unei defecțiuni tehnice sau a unei neglijențe umane.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp