ULTIMĂ
ORĂ

Argeșul – locul 3 pe țară la medii de 10 la Evaluarea Națională!

Au fost înregistrate 42 de medii generale de 10 la Evaluarea Națională! 42 de elevi au obținut punctajul maxim, fapt ce a dus județul pe al treilea loc la nivel național.
De asemenea, 214 elevi au obținut 10 la Limba și Literatura Română și 99 la matematică.
Situația statistică generală arată că dintre cei 5116 candidați prezenți, 3934 de candidați au obținut medii mai mari sau egale cu 5 (cinci), adică 67,90 % .
Rata de participare a fost de 93,85%: 5116 candidați prezenți, dintr-un total de 5451 de elevi înscriși.
La proba de Limba și literatura română au obținut note peste sau egale cu 5 (cinci) 4352 de candidați ( 85,07%), iar 214 candidați au fost notați cu 10 (zece).
La proba de Matematică, 3687 de candidați (72,07%) au note peste sau egale cu 5 (cinci), iar 99 de candidați au obținut nota 10 (zece).

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.
Powered by
ns.fm