Bogdan Sorescu, fără greşeală la Euro!

DISTRIBUIȚI
bogdan_sorescu, arbitru, euro, belgrad, futsal

Arbitrul piteştean Bogdan Sorescu este în aceste zile oficial la Campionatul European de Fotbal în Sală (Futsal), care se dispută în Serbia. Competiţia începută pe 29 ianuarie este în plină desfăşurare şi până acum Bogdan Sorescu a arbitrat două meciuri importante. În grupe, primul meci Spania – Ungaria, 5 – 2 pentru iberici, şi în sferturile de finală, o partidă cu final dramatic, Serbia – Ucraina, 2 – 1, golul victoriei fiind marcat de gazdele Campionatului European în ultimul minut.  La acest meci a fost înregistrat un record de spectatori la un meci de futsal în acest CE: 11.247.

A primit calificativ maxim

În ambele partide conduse arbitrul piteştean a obţinut calificativul maxim, „foarte bine”, motiv pentru care Bogdan Sorescu va fi delegat mai departe la semifinale sau chiar la una din cele două finale. În afara celor două meciuri conduse la centru, Sorescu a mai fost scorer-cronometror la alte două partide. Pentru Bogdan Sorescu este al treilea Campionat European la care este delegat, iar în toamnă va arbitra la Campionatul Mondial care se va disputa în Columbia. Arbitrul piteştean face parte de trei ani din „Ellite Class”, şi a mai arbitrat şi o finală de Champions League câştigată de Barcelona.