
Colos al fotbalului românesc – abandonat în spital. Se luptă pentru viață în salonul 14, aripa A1, etajul 10. „Ne rugăm pentru tine, Mister!”
De vreo doi ani și jumătate, Cornel Dinu a renunțat să mai iasă din casă și să vină în emisiuni. S-a luptat cu depresia, suferința secolului nostru, s-a izolat în propria casă, unde dorul de soția sa, care s-a stins în 2011, a continuat să-l macine și să nu-l lase să doarmă nopțile, scrie într-un articol jurnalistul Dan Udrea pentru golazo.ro, în care atrage atenția asupra situației în care se află fostul mare antrenor.
„A preferat liniștea izolării în locul tumultului lumii care se schimbă fără el!”
Sunt momente în care timpul pare să se oprească. Momente în care omul pe care îl știai invincibil, plin de spirit și de vorbă, se retrage într-o tăcere grea, dincolo de camerele de filmat și de lumina reflectoarelor. De vreo doi ani și jumătate, Cornel Dinu, „Mister” – simbol al eleganței, al inteligenței și al demnității din fotbalul românesc – a ales să nu mai iasă din casă. A preferat liniștea izolării în locul tumultului lumii care se schimbă fără el.
S-a luptat cu depresia, boala tăcută a secolului XXI, o suferință care nu se vede, dar care apasă greu, ca o povară nevăzută. Dorul de soția sa, cea care i-a fost sprijin, prieten și echilibru până în clipa în care s-a stins, în 2011, a continuat să-l macine. Noaptea, în tăcerea casei, umbrele trecutului i-au devenit singurii tovarăși.
„În salonul 14, aripa A1, etajul 10, secția de cardiologie, un om care a scris istorie trăiește astăzi un altfel de meci”
Marți, un mesaj scurt, sec, a adus neliniștea: „Cornel Dinu nu e bine. E la spital, mai multe nu știu.” Cuvinte simple, dar grele, care au tăiat respirația celor care l-au cunoscut, l-au admirat și l-au ascultat ani la rândul. Informația s-a confirmat. De weekendul trecut, Mister se află internat la Spitalul Universitar de Urgență, sub atenta supraveghere a medicilor. Analize, investigații, tratamente – o nouă luptă, una fără tribune, fără aplauze, dar cu aceeași dârzenie în privire.
În salonul 14, aripa A1, etajul 10, secția de cardiologie, un om care a scris istorie trăiește astăzi un altfel de meci. Nu împotriva unei echipe, ci împotriva timpului și a propriei suferințe.
„Sper ca rândurile de față să-i facă pe oamenii care l-au aplaudat, admirat sau respectat pe Dinu să trimită multe gânduri bune către salonul 14, aripa A1, etajul 10, secția de cardiologie a Spitalului Universitar” este mesajul umanitar al jurnalistului.
Cornel Dinu nu a fost doar un fotbalist uriaș. A fost un intelectual, un reper moral, un om care a ridicat fotbalul românesc la rang de artă. Într-o lume a clasicilor în viață, el a fost mereu altfel: lucid, ironic, cultivat, curajos. Într-o vreme în care sinceritatea costa, Dinu a ales mereu să spună adevărul, oricât de incomod ar fi fost. A vorbit despre fotbal ca despre o filozofie, despre viață ca despre un meci pe care nu-l poți câștiga decât dacă îl joci cu inimă.
Cei care l-au urmărit în emisiuni își amintesc nu doar analizele sale impecabile, ci și felul în care transforma fiecare comentariu într-o lecție de istorie și cultură. Fiecare frază era o construcție elegantă, fiecare metaforă – o punte între trecut și prezent. Era un profesor într-o lume care, adesea, uitase să mai asculte.
Astăzi, „Mister” nu mai poartă costumul elegant din studiouri. Poartă halatul alb al pacientului. Dar demnitatea, luciditatea și noblețea care l-au definit întreaga viață nu pot fi înfrânte de nicio boală.
Poate că nu va citi aceste rânduri. Poate că da. Dar dacă o va face, sper ca ele să-i aducă o rază de lumină, un gând bun, o aducere aminte că nu e singur. Că generații întregi de oameni – de la foști elevi ai fotbalului românesc până la fani care l-au ascultat fascinați la televizor – îi sunt alături acum, în tăcere, cu recunoștință, mai precizează în editorialul său jurnalistul Dan Udrea.
Cornel Dinu a fost și rămâne un pilon al fotbalului și al culturii românești, un om care a știut să ridice mingea și cuvântul la același nivel de rafinament.
La 77 de ani, el așteaptă, într-un salon de spital, zile mai bune. Nu mai e singur în teren, nu mai are adversari de ocolit, ci doar un drum de parcurs – cu aceeași eleganță cu care a făcut totul în viață.
Ne rugăm pentru tine, Mister. Și îți mulțumim pentru tot ce ai fost și continui să fii: un exemplu de curaj, demnitate și iubire pentru acest sport și pentru oameni, încheie Dan Udrea editorialul emoționant adresat lui Cornel Dinu.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
