
Criminalul de la Mihăești a fost operat de medicii de la Spitalul Județean Argeș după ce a ajuns seara trecută aproape în comă. Potrivit reprezentanților SJU, autorul dublei crime petrecute în curtea unei biserici a ajuns în cursul serii tăiat la gât după ce a încercart să se sinucidă, a fost băgat în operație de urgență, și-a petrecut noaptea pe secția de Terapie Intensivă, iar în această dimineață a fost mutat pe secția ORL.
„Bărbatul a fost adus, duminică, la Spitalul Județean din Pitești, cu un echipaj al Serviciului de Ambulanța Argeș, în stare de semiconștiență. Prezenta o plagă deschisă la nivelul gâtului. După ce a fost evaluat de specialiștii din Unitatea de Primiri Urgențe, a fost dus în sala de operații. Intervenția chirurgicală a decurs bine, după o noapte petrecută în ATI, pacientul a fost mutat în Secția ORL. Este conștient, stabil, urmează să fie evaluat neurologic și psihiatric” a declarat Mihaela Cazacu, purtător de cuvânt al SJU Argeș.
A zdrobit capul copilului de asfalt
Vă reamintim că un copil de 14 ani și mama lui au fost găsiți morți în curtea unei biserici din Mihăești seara trecută. Un bărbat cuprins de gelozie a vrut să se răzbune pe fosta concubina și a urmărit-o până a venit la biserica din localitate și după un schimb dur de replici, acesta ar fi injunghiat-o pe femeie.
Cel mic a încercat să fugă și a fost prins de bărbat la poarta bisericii, unde l-a dat cu capul de asfalt până copilul si-a dat ultima răsuflare.
Între timp, oamenii legii au venit la fața locului, au inceput să îl urmărească pe individ, dar la un moment dat acesta s-a oprit și s-a înjunghiat în gât cu un cuțit. Criminalul a fost preluat de un echipaj medical si transportat la spital, unde a fost băgat direct în sala de operație. Medicii de la Spitalul Județean Argeș au reușit să îi salveze viața, iar după ce își va reveni va fi supus unor controale psihiatrice și neurologice.
Ancheta în acest caz a fost preluată de procurorii de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Argeş, care efectuează cercetări pentru săvârşirea infracţiunii de omor.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp