FC Argeș 1953, lider în Liga a IV-a

DISTRIBUIȚI
fc_arges, 1953, alb_violeti, fotbal

FC Argeş 1953 a învins, cu scorul de 3-1, formaţia Gloria Berevoieşti, prin golurile marcate de Sanda şi Călin. Alb-violeţii şi-au luat revanşa pentru înfrângerea din tur, singurul eşec din acest sezon, şi se menţin pe primul loc al clasamentului, la 3 puncte în faţa Unirii Bascov. Prima ocazie de gol i-a aparţinut lui Golban, care a driblat un adversar în marginea careului, apoi a şutat puternic la colţul scurt, însă portarul oaspeţilor a respins în corner. Contrar evoluţiei jocului, Gloria Berevoieşti a deschis scorul în minutul 34, prin Rover Cârstea, care a prins un şut frumos de la 30 de metri şi l-a surprins pe Vlăsceanu. Bucuria oaspeţilor a durat doar 2 minute. Pătrănoiu a centrat din corner, mingea a fost prelungită iar Sanda a înscris din 6 metri. Golurile victoriei au fost marcate în repriza secundă. Mai întâi, în minutul 60, nou intratul Dima centrează de pe partea stângă, Sanda preia pe piept şi trimite mingea în poartă. Peste zece minute, Andrei Pătrănoiu este faultat în careu, iar arbitrul a indicat punctul cu var. Eduard Călin a înscris cu lejeritate, şi a asigurat un final liniştit pentru FC Argeş 1953.

FC Argeş: Vlăsceanu – Ciocârlan, Toader, Mândruţă, Iancu (Popa) – Prodan (Dima), Golban (Giurgea), Taudor, Pătrănoiu – Sanda (Neguţ), E. Călin.

Antrenori: Adrian Dulcea – principal, Iulian Tameş – secund.