FC Argeş face performanţă cu secţia de karate! Zece medalii la Campionatul European de Shotokan!

DISTRIBUIȚI

În perioada 26-28 octombrie la Albena, în Bulgaria, a avut loc a zecea ediţie a Campionatului European de Shotokan, competiţie la care au participat 415 sportivi din 17 ţări. S-a concurat la probele de kumite individual  şi echipe, kata individual  şi echipe. Din delegaţia României care a fost prezentă la acest concurs au făcut parte şi 5 sportivi de la secţia de karate a clubului FC Argeş.

La sfârşitul celor trei zile de concurs, karateka alb-violeţi şi-au trecut în cont 10 medalii, dintre care 2 de aur, 5 de argint şi 3 de bronz. Vlad Rizea a terminat pe locul 2 la proba de kumite seniori la categoria +84 kg şi pe locul 1 cu echipa Romaniei de kumite seniori. Gabriela Tudor a luat argintul la kumite categoria -55 kg seniori şi bronzul cu echipa Romaniei de kumite senioare. Alexandra Pană a obţinut locul 2 la kumite seniori categoria – 61 kg şi locul 3 cu echipa Romaniei de kumite senioare. Andrei Ghiţă a obţinut bronzul în proba de kumite seniori categoria 67 kg, iar Ştefan Dumitrescu a luat locul 2 la kumite juniori, categoria – 76 kg  şi locul 1 cu echipa Romaniei de kumite juniori. Sportivii de la clubul FC Argeş care au urcat pe podium sunt pregătiţi de antrenorul Sebastian Ene, posesor al centurii negre 5 Dan. Următoarele obiective majore în afara campionatelor naţionale şi internaţionale de stil, vizează şi acumularea de puncte de către sportivii Vlad Rizea şi Alexandra Pană la competiţiile WKF – Serie A. Cei doi au mari şanse de a reprezenta România la Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2020.