ULTIMĂ
ORĂ

Fost ministru: Bugetul pe 2017 e la fel de periculos ca ordonanța 13

Economistul Mircea Coșea este de părere că bugetul pe 2017 este la fel de periculos pentru viitorul economiei după cum ordonanța 13 este periculoasă pentru viitorul democrației. „Orice analiză a unui buget de țara cu economie de piață funcțională, membră a Uniunii Europene, trebuie să se bazeze pe o axiomă a economiei moderne globalizata, aceea conform căreia bugetul nu este doar un cont contabil al economiei naționale, ci și un instrument de politică economică a guvernelor. Explicația este dată de rolul pe care statul îl mai poate avea într-o economie de piață concurențială”, spune Mircea Coșea, conform Realitatea.net.
Bugetul pe 2017 dezvăluie orientarea spre construcția unui stat prevalent social, cu accent important pe asistență socială a unor categorii considerate mai mult sau mai puțin defavorizate în funcție de interesele electorale.”Bugetul alocă aproape două treimi din cheltuieli plătii salariilor din sectorul public, pensiilor, indemnizatilor sau altor plăți sociale. Desigur, o astfel de orientare bucură pe cei care beneficiază de salarii, pensii, au burse mai mari, dar este o bucurie de scurtă durată, deoarece supraevaluarea cheltuielilor de tip social se realizează prin subevaluarea cheltuielilor pentru investiții, singurele care pe termen mediu și lung pot susține creșterea anvelopei sociale”, este de părere Coșea.

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.