Ne-au bătut cu apărarea!

DISTRIBUIȚI

HC Argeş – Extrem Baia Mare 23 – 27 (11 – 14)
Derbyul acestei etape a fost câştigat meritat de „Ţapinarii” de la Extrem Baia Mare, care au început foarte bine partida. În minutul 8 scorul era 5 – 1 pentru ei, diferenţa fiind şi cea finală. Băimărenii au câştigat acest meci printr-o apărare excelentă, de multe ori prea dură, dar lăsată liberă, în mod inexplicabil, dacă s-ar fi respectat ca arbitrii internaţionali, de cuplul Stark – Ştefan din Bucureşti.
Băimărenii au jucat pe o primă de 80.000.000 lei vechi!
Cu toate acestea, echipa lui Titel Răduţă a reuşit să revină şi să egaleze în minutul 40, 16 – 16, dar când erau „pe val”, la 16 – 16 au ratat o aruncare de la 7 metri şi un contraatac singur cu portarul. Nici „armele” de bază ale piteştenilor, portarii şi interii, n-au avut prestaţiile care se aşteaptă de la ei. În atac s-au „vândut” o groază de mingi, iar cei doi portari au apărat doar 3-4 şuturi în 60 de minute. Puţin, foarte puţin… Şi dacă băimărenii au jucat pe o primă de 80.000.000 lei vechi, handbaliştii de la HC Argeş puteau juca mai bine, fie şi pentru că în tribună venise special să-i vadă la lucru, cei care îi finanţează…