Nu i s-a mai întâmplat așa ceva în toată cariera: La ce o OBLIGĂ chinezii pe Simona Halep

Simona Halep e pusă într-o situație fără precedent în cariera sa! La Shenzhen, în China, unde liderul mondial al tenisului feminin e calificat în finala de simplu și de dublu, plouă, astfel că organizatorii au decis ca meciurile să nu se mai dispute pe terenul obișnuit, ci în…sală!

Chinezii o obligă pe Halep să joace ambele finale într-o sală de sport, acolo unde nu e posibilă transmisiunea tv a partidelor. Mai mult, nici accesul spectatorilor nu e permis, sala neavând tribune.

Simona Halep trebuia să joace, de la ora 8:00, finala turneului de la Shenzhen, cu deţinătoarea trofeului, sportiva cehă Katerina Siniakova, locul 47 WTA şi cap de serie numărul 6. Numai că meciul a fost amânat, din cauza ploii.

Siniakova şi Halep vor fi adversare şi în finala de simplu la turneul din China. Perechea cehă Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova, cap de serie numărul 1, s-a calificat, vineri, în finala probei de dublu de la Shenzhen Open, şi va întâlni în ultimul act echipa Simona Halep/Irina Begu.

În singura lor întâlnire, Siniakova, 21 de ani şi 1,74 metri înălţime, a învins-o pe Simona Halep la ediţia precedentă a turneului de la Shenzhen, în faza optimilor de finală, scor 6-3, 4-6, 7-5. A fost prima victorie a sportivei cehe în faţa unei jucătoare din Top 10 WTA (Halep era pe locul 4 atunci).

„Va fi un meci diferit, acum mă cunoaşte un pic mai bine, va fi greu, dar sunt fericită că sunt din nou în finală şi o să încerc să dau tot ce am mai bun”, a prefaţat Siniakova partida cu Halep.

„Am jucat anul trecut cu Siniakova, m-a bătut, aşa că dacă vom juca din nou vreau să-mi iau revanşa, dar nu va fi uşor”, a spus şi românca.

Până în ultimul act, Halep le-a învins pe rând pe americanca Nicole Gibbs, locul 110 WTA (scor 6-4, 6-1), pe chinezoaica Ying-Ying Duan, locul 91 WTA (3-6, 6-1, 6-2), pe Arina Sabalenka din Belarus, locul 73 WTA (6-2, 6-2) şi pe Irina Begu, locul 43 WTA şi cap de serie numărul 4 (6-1, 6-4).

La rândul ei, Siniakova a trecut de Ons Jabeur (Tunisia), locul 89 WTA (6-1, 6-1), de chinezoica Yafan Wang, locul 172 WTA, venită din calificări (7-5, 6-3), de Krystina Pliskova (Cehia), locul 62 WTA şi de rusoiaca Maria Şarapova, locul 59 WTA (6-2, 3-6, 6-3).

Simona Halep a câştigat Shenzhen Open la simplu în 2015. Ea va disputa, sâmbătă, a 28-a finală din carieră.

Katerina Siniakova, antrenată de tatăl ei, Dmitri Siniakov, are două titluri în palmares, la Shenzhen şi Bastad, ambele cucerite anul trecut. Ea a mai fost finalistă la Bastad şi Tokyo, ambele în 2016.

Simona Halep nu este pentru prima dată atât în finala de simplu, cât şi în cea de dublu la un turneu. În 2016, Halep a înregistrat aceeaşi performanţă la turneul de categorie Premier 5 de la Montreal. Atunci, ea a câştigat la simplu, dar a pierdut finala la dublu, pe care a jucat-o în echipă cu Monica Niculescu.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Comentariile sunt închise trackbacks dar pingback-urile sunt posibile.