ULTIMĂ
ORĂ

Panică! Urs văzut în curtea școlii! Autoritățile, în alertă maximă!

Panică! Urs văzut în curtea școlii! Autoritățile, în alertă maximă!

Panică, vineri seară, în județul Alba! Autoritățile au emis un mesaj RO-ALERT după ce un urs a fost observat chiar în curtea școlii din satul Biia, aflat lângă Blaj.

Citește și: Doliu uriaș în Argeș! Doi preoți, doi tați, două tragedii într-o singură zi! Piteștiul e în lacrimi!

Locuitorii au fost avertizați să rămână în case și să nu se apropie de zona în care a fost văzut animalul.

„La fața locului se deplasează de urgență echipa de intervenție a Jandarmeriei Alba, echipată corespunzător pentru alungarea animalelor de talie mare”, au transmis reprezentanții Inspectoratului de Jandarmi Județean Alba.


 Ursul, văzut tot mai des lângă localități

Inspectoratul pentru Situații de Urgență Alba a transmis imediat mesajul RO-ALERT, cerând populației să fie extrem de atentă.

Incidentul de vineri vine la doar câteva zile după un alt moment de panică, când un urs a fost văzut în centrul localității Sântimbru, chiar între școală și sediul Primăriei.

O persoană a sunat la 112 și a trimis o filmare surprinsă cu camera de bord, în care se vede clar cum animalul rătăcea pe stradă.

În momentul în care a apărut o mașină, speriat de faruri și de zgomot, ursul a luat-o la fugă.


 Autoritățile, în alertă maximă

Echipele de intervenție din Alba rămân în teren, pentru a se asigura că animalul nu se mai apropie de gospodării sau instituții publice.

Localnicii au fost sfătuiți să nu încerce să filmeze sau să se apropie de urs și să anunțe imediat prezența acestuia la 112.

Panică! Urs văzut în curtea școlii! Autoritățile, în alertă maximă!

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp