PERFORMANŢĂ. Robert Glinţă, un nou record naţional

DISTRIBUIȚI

Cel mai bun rezultatul din sportul argeşean la debutul în 2013 vine de la secţia de nataţiei a Clubului Sportiv Municipal Piteşti. Şi, cine altul dacă nu Robert Glinţă, „Superman-ul” din bazinul Olimpic, putea da startul la performanţă. Sportivul antrenat de Viorel Ciobanu a stabit astfel  record naţional, la Grand- Prix-ul din Franţa, acolo unde a concurat cu seniorii. Puterniciul concurs din Franţa s-a desfăşurat în perioada 11-13 ianuarie, iar proba în care sportivul piteştean a stabilit un nou timp naţional a fost de 50 metri spate( 26.79). Vechiul record al probei îi aparţinea lui Răzvan Florea (26.90) şi a fost omologat în bazinul Olimpic din Piteşti, în anul 1998. Rezultatul este cu atât mai mare cu cât a fost obţinut la categoria de vârstă 17-18 ani, deşi Glinţă are doar 15 ani. Altfel, în proba amintită, piteşteanul s-a clasat pe locul doi, fiind devansat de un francez, campion mondial în 2011. În celelalte probe la care a mai luat startul în Franţa, Glinţă a obţinut locul 4 în finala B, la 50 metri liber, şi locul 4, în finala A, la 100 metri spate. Delegaţia României, din care au mai făcut parte, alături de juniorul de la Piteşti, încă trei seniori din ţară (Norbert Trandafir- două medalii de aur şi una de argint; Florina Ilie- două medalii de argint şi una de bronz; şi Ana Maria Soiciu- două medalii de bronz) a aterizat în România, pe aeroportul Otopeni, în această seară.