Performanţă splendidă. România este campioană mondială de tineret la handbal

Tinerele sub 18 ani din România au făcut un turneu final excepţional la Ohrid, în Macedonia, şi au cucerit primul titlu mondial din istorie la această categorie de vârstă.

În finală, România a învins fără nicio problemă Germania, cu scorul de 32-21.

Handbalul românesc nu mai cucerise o medalie de aur la Mondiale din 1999, când jucătoare ca Aurelia Brădeanu şi Cristina Vărzaru se impuneau la competiţia rezervată sportivelor sub 20 de ani.

Jucătoare ca Bianca Bazaliu, Alina Ilie, Lorena Ostase şi Cristina Laslo au făcut meciuri extrem de bune la Ohrid, câştigând clar aproape toate partidele disputate. În faza grupelor, România a învins Germania, Argentina, Macedonia şi Uzbekistanul, remizând cu Danemarca.

Au urmat victorii cu Croaţia, în „optimi”, cu Olanda – „în sferturi” – şi Muntenegru, în semifinale.

În finala de azi, româncele au început în forţă, iar la pauză conduceau cu opt goluri diferenţă, 15-8. În partea secundă, elevele antrenorilor Aurelian Roşca şi Gavril Kozma nu au slăbit deloc ritmul şi au pus din nou gol după gol pe tabela de marcaj, reuşind numeroase faze foarte frumoase în ofensivă.

Mai mult, Bianca Bazaliu, jucătoare la Slatina, a devenit cea mai bună marcatoare a competiţiei.

Este o perfromanţă uriaşă pentru handbalul feminin românesc, care nu mai câştigase din 1999 o finală importantă în sporturile de echipă.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Comentariile sunt închise trackbacks dar pingback-urile sunt posibile.