
Un bărbat a murit în această dimineață după ce o dubă l-a lovit din plin, iar șoferul a fugit de la locul faptei și s-a întors după aproape o oră. Din primele informații, se pare că pietonul ar fi trecut prin loc necorespunzător, iar șoferul autoutilitarei nu l-ar fi observat și l-a lovit din plin. În loc să oprească, bărbatul aflat la volanul dubei a plecat mai departe, iar victima a rămas în agonie. După 50 minute, acesta s-a întors și a alertat autoritățile.
Echipajul medical nu a mai putut face nimic decât să declare decesul, iar trupul lipsit de viață al pietonului a fost transportat la spital pentru necropsie. De asemenea, oamenii legii l-au reținut pentru 24 ore pe șoferul vinovat, urmând ca în cursul zilei de mâine să fie prezentat instanței cu propunere de arestare preventivă.
„Polițiștii din cadrul Formațiunii Rutiere Topoloveni au continuat verificările în ceea ce privește accidentul mortal din această dimineață, din localitatea Călinești și au reținut un bărbat de 35 de ani, din Călinești, conducătorul autoutilitarei, pentru săvârșirea infracțiunilor de ucidere din culpă și părăsirea locului accidentului fără încuviințarea polițiștilor.
Din cercetări s-a stabilit că, bărbatul, care conducea o autoutilitară pe DC 73, pe raza localității Călinești, în jurul orei 05.45 ar fi accidentat un bărbat de 43 de ani, din aceeași localitate și ar fi părăsit locul producerii accidentului, fără încuviințarea polițiștilor, ulterior, după aproximativ 50 de minute ar fi revenit la fața locului și a anunțat evenimentul, apelând numărul unic pentru apeluri de urgență 112.
Din păcate, pentru pieton nu s-a mai putut face nimic, echipajul medical sosit la locul accidentului declarând decesul. După administrarea probatoriului, bărbatul, de 35 de ani, a fost reținut, pe bază de ordonanță, pentru 24 de ore, urmând ca, în cursul zilei de mâine, să fie prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Topoloveni, cu propunere de luare a unei măsuri preventive” potrivit IPJ Argeș.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
