Premieră la Bacalaureat în Argeș! Anunțul a fost făcut acum!
Examenul național de Bacalaureat, sesiunea iunie 2025, a debutat astăzi, 10 iunie, cu proba scrisă la Limba și literatura română (proba E.a), marcând astfel începutul unei perioade intense pentru absolvenții de liceu din întreaga țară. Potrivit calendarului oficial stabilit de Ministerul Educației, seria probelor scrise va continua până pe 16 iunie, urmând ca primele rezultate să fie afișate pe 20 iunie.
10 iunie 2025 – Limba și literatura română – proba E.a) – scris
11 iunie 2025 – Proba obligatorie a profilului – proba E.c) – scris
13 iunie 2025 – Proba la alegere a profilului și specializării – proba E.d) – scris
20 iunie 2025 – Afișarea primelor rezultate până la ora 12:00; depunerea contestațiilor și vizualizarea lucrărilor între orele 14:00 – 18:00
23-24 iunie 2025 – Continuarea procesului de vizualizare a lucrărilor și soluționarea contestațiilor
30 iunie 2025 – Afișarea rezultatelor finale
În județul Argeș, la prima probă a Bacalaureatului, cea de Limba și literatura română, s-au înscris 3.257 de elevi, dintre care 3.241 au fost prezenți, înregistrându-se doar 16 absenți. Examenul s-a desfășurat fără incidente: nu a fost eliminat niciun elev, iar atmosfera a fost una calmă și organizată, reflectând buna pregătire a comisiilor de examinare și a personalului implicat în desfășurarea probelor.
Inspectoratul Școlar Județean Argeș a declarat că centrele de examen au fost dotate conform cerințelor Ministerului Educației, cu măsuri stricte de supraveghere video și cu personal atent instruit pentru a preveni orice formă de fraudă sau nereguli.
CITEȘTE ȘI: Permisul suspendat, mai ușor de recuperat – ce trebuie să faci? Parlamentul a decis!
Proba la Limba și literatura română este una dintre cele mai importante componente ale examenului de Bacalaureat, deoarece verifică competențele fundamentale de exprimare scrisă, înțelegere a textului și interpretare literară. Temele abordate în acest an au fost primite cu reacții variate din partea candidaților, unii exprimându-și încrederea într-un rezultat bun, în timp ce alții au remarcat gradul ridicat de dificultate al subiectelor.
Pentru mii de elevi din județul Argeș și din întreaga țară, această primă probă marchează începutul unui test de maturitate, care le poate deschide porțile către universități și viitoare cariere. În perioada următoare, presiunea va crește odată cu susținerea probelor la disciplinele de profil și a celor la alegere, care vor testa cunoștințele acumulate în anii de liceu.
Pe 11 iunie urmează proba obligatorie a profilului, care diferă în funcție de specializarea absolvită: Matematică pentru elevii profilului real și Istorie pentru cei de la profilul uman. Aceasta este considerată de mulți candidați drept una dintre cele mai provocatoare probe ale examenului.
Ministerul Educației îndeamnă elevii să rămână concentrați, să se informeze din surse oficiale și să respecte regulamentele stabilite pentru fiecare probă în parte.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp