Eșecul referendumului de săptămâna trecută poate duce la introducerea votului obligatoriu. Social democrații argeșeni se raliază la ideile președintelui Liviu Dragnea după ce prezența la urne în județ a fost sub media națională, fiind de doar 18,75%.
Astfel, președintele CJ Argeș, Dan Manu, a declarat că tema referendumului nu a fost pe interesul locuitorilor, iar astfel ar trebui introdus votul obligatoriu pentru ca prezența să fie cât mai mare.
„Tema nu a fost pe interesul actual al cetățenilor. Eu agreez ideea votului obligatoriu. Ar trebui se ne intereseze, nu cred că e bine să nu participi la un vot, după care să te declari total nemulțumit. Suntem într-un paradox cum nu se poate, absenteismul poate genera situații regretabile: câteva sute de persoane să decidă în numele a milioane. Și în țările vecine se mai practică votul obligatoriu”, a declarat Dan Manu.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp