prima-proinstal
Obiectiv de Argeș

Schimbare radicală a vremii! Ninsorile lovesc puternic! Va fi jale!

Schimbare radicală a vremii! Ninsorile lovesc puternic! Va fi jale!

Meteorologii ANM anunță că, începând de joi noapte, ploile se vor transforma în ninsori, iar acestea vor cuprinde arii extinse. Temperaturile vor scădea semnificativ, aducând un sfârșit de săptămână caracterizat de vreme mohorâtă, cu ninsori, lapoviță și ploi răspândite în întreaga țară.

CITEȘTE ȘI: Anunț bombă! Șoferii vor scoate mai mulți bani din buzunar din ianuarie! Legea a fost aprobată!

Prognoza pentru miercuri și joi, în țară

Temperaturile vor fi normale pentru această perioadă. Cerul va fi predominant noros, iar precipitațiile slabe vor apărea pe arii restrânse, sub formă de ploaie în Dobrogea, mixte în Muntenia și Oltenia, și sub formă de ninsoare în Moldova, la munte și în zonele subcarpatice.
Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări ușoare pe litoral. Temperaturile maxime vor fi între 1 și 8 grade, iar minimele între -4 și 5 grade, cu valori mai scăzute în depresiunile montane. Dimineața, ceața va persista local.

Prognoza pentru miercuri și joi, în Argeș

Cerul va fi noros, iar trecător este posibilă burniță. Vântul va sufla slab. Temperaturile maxime vor ajunge la 5-6 grade, iar minimele vor fi în jur de 1 grad.

Prognoza pentru joi și vineri, în țară

Vremea va fi predominant închisă, cu valori termice apropiate de cele normale pentru această perioadă. Ziua, pe spații mici, vor fi precipitații slabe: fulguieli în Moldova și la munte, și ploi în Dobrogea, estul Munteniei și sudul Banatului.
Pe timpul nopții, precipitațiile vor începe din sud-vest și se vor extinde treptat în toată țara. În sud-est, vor predomina ploile; în centru și sud-vest, se vor înregistra precipitații mixte, iar la deal, munte, în nord și nord-est va ninge.
Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări temporare la munte și în sudul Banatului. Maximele se vor situa între 3 și 9 grade, iar minimele între -3 și 5 grade, cu valori mai ridicate pe litoral, până la 7 grade.

Prognoza pentru vineri și sâmbătă, în Argeș

Cerul va fi noros, iar temporar se vor semnala ploi slabe. La începutul intervalului, sunt posibile precipitații sub formă de lapoviță. Temperaturile maxime vor fi de 6-7 grade, iar cele minime între 0 și 2 grade.

Prognoza pentru sâmbătă și duminică, în țară

Vremea va rămâne variabilă, cu cer temporar noros. Local, se vor înregistra precipitații slabe: ploi în sud și sud-vest, ninsori în Maramureș și la munte, iar în Transilvania vor fi precipitații mixte.
Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări în zona montană și, spre finalul intervalului, în Banat. Temperaturile maxime vor fi între 3 și 9 grade, iar minimele între -4 și 4 grade, mai scăzute în depresiunile montane. Pe arii restrânse, ceața va persista.

Prognoza pentru sâmbătă și duminică, în Argeș

Cerul va fi noros, iar pe parcursul zilei vor fi ploi slabe trecătoare. Vântul va sufla slab și moderat. Maxima va fi în jur de 7 grade, iar minima între -1 și 0 grade.

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.
Powered by VA Labs