
Secția COVID de la Spitalul Orășenesc Mioveni și-a reluat activitatea în această dimineață după ce, ieri, au fost detașați de la Spitalul Județean Argeș doi medici specialiști în Terapie Intensivă. Zece paturi pentru persoanele în stare gravă sunt disponibile de astăzi, urmând ca în următoarele zile numărul să fie suplimentat cu încă șapte paturi. Managerului Spitalului Mioveni a declarat că unitatea medicală încă se confruntă cu o lipsă de personal, dar speră ca în perioada următoare să fie remediată această problemă.
„Sunt investiții atât pe proiecte europene, cât și de la bugetul local – aproximativ un milion de euro. Toate paturile au prize de oxigen, acum se construiește un tomograf dedicat și o stație nouă de oxigen, ca să producem oxigenul aici. Spitalul este funcțional de azi, iar de mâine vor mai veni medici rezidenți, prin detașare de la alte spitale. Ne luptăm să găsim personal, mai este nevoie de completări, dar alături de colegii și echipa mea vor reuși să acoperim în totalitate secția” a declarat Mircea Stoian.
Cu ocazia redeschiderii secției ATI de la Spitalul Mioveni, managerul Stoian a spus că, împreună cu echipa sa, se vor depune toate eforturile pentru a salva cât mai multe vieți. „Este un sentiment de tristențe fiindcă există vaccin, acesta fiind o armă împotriva acestui virus, dar noi trebuie să ne mobilizăm să salvăm vieți. Eu zic că Spitalul Mioveni este cel mai modern și capabil pe partea de COVID și statisticile spun asta” a adăugat Stoian.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
