Simona Halep a pierdut la US Open

DISTRIBUIȚI

Tânăra jucătoare română s-a înclinat în faţa experimentatei italience Flavia Pennetta, în două seturi.

Simona Halep a cedat, scor 2-6, 6-7 (3), în optimile de finală de la Flushing Meadows, în faţa Flaviei Pennetta, care s-a calificat pentru a patra oară în carieră în sferturile de finală la turneul de Grand Slam american.

Românca în vârstă de 21 de ani a început ezitant meciul cu italianca, pierzând primul set cu 6-2. În manşa secundă, Simona a dat din nou semne de slăbiciune, însă a reuşit să revină de la 2-4, şi să preia conducerea.

Ploaia a salvat-o pe jucătoarea din „Cizmă”, care a avut parte şi de mai multe lovituri norocoase aseară. Condiţiile meteorologice potrivnice au oprit meciul când Simona avea minge de set, la scorul de 5-4.

Când partida s-a reluat, după patru ore, Pennetta (31 de ani) a fost mai proaspătă, reuşind să salveze mingea de set şi să se impună în tie-break. Cu toate că este un eşec dureros, Simona a încheiat cea mai bună participare la un turneu de Grand Slam şi va fi recompensată cu 165.000 de dolari.