
Teribilistul care a amenințat cu un atac un liceu din Argeș și alte sute de școli din țară și-a aflat pedeapsa! Decizia anunțată, acum!
Procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Structura Centrală au dispus, la data de 25 septembrie 2025, reținerea pentru 24 de ore a unui inculpat, minor în vârstă de 17 ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de amenințare în scop terorist.
CITEȘTE ȘI: Primarul Gentea – anunț de ultim moment! Ce se întâmplă cu noul stadion din Pitești?
Potrivit probelor administrate în cauză, în zilele de 21 și 23 septembrie 2025, acesta, împreună cu o minoră de 14 ani, ar fi transmis prin email mai multe mesaje de amenințare către aproximativ 1.000 de adrese de corespondență electronică. Destinatarii erau instituții de învățământ, unități medicale, structuri de poliție, posturi de televiziune, precum și alte instituții din întreaga țară.
În mesajele respective, cei doi ar fi formulat amenințări privind comiterea unor atacuri armate, cu scopul de a genera panică, intimidarea populației și producerea unui impact psihologic puternic.
Urmare a măsurilor dispuse, procurorii vor sesiza judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Curții de Apel București cu propunerea de arestare preventivă a inculpatului pentru o perioadă de 30 de zile.
Activitățile de urmărire penală au fost desfășurate în colaborare cu ofițeri de poliție judiciară din cadrul Direcției de Combatere a Criminalității Organizate – Serviciul de Investigare a Infracțiunilor de Terorism.
Reamintim că, pe parcursul procesului penal, persoanele cercetate beneficiază de toate drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de lege, precum și de prezumția de nevinovăție.
Foto descriptiv
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
