
Terifiant! Sute de baloane au zburat spre cer! Cine este Anastasia, micuța de 2 ani care a avut parte de o moarte tragică?
Tragedie de nedescris! Ieri a avut loc înmormântarea fetiței de un an și 10 luni care a decedat într-o creșă ilegală din Medgidia. Între timp, au apărut noi detalii șocante. Părinții își lăsau copiii la această femeie care avea grijă de micuți, pe propria răspundere, întrucât nu exista o creșă de stat în localitate. Primarul afirmă că alte proiecte au fost prioritare înaintea construcției unui loc special unde părinții să își poată lăsa copiii.
Pentru a o omagia pe micuța Anastasia, zeci de baloane albe au fost lansate spre cer. În ciuda faptului că abia făcuse primii pași, destinul său a fost întrerupt tragic. Copila era în îngrijirea unei femei de 36 de ani din municipiu, alături de alți copii, în momentul tragediei. Locuința acesteia fusese transformată într-un loc unde se îngrijeau micuți, iar femeia încercase să obțină autorizație pentru un loc de joacă, dar aceasta i-a fost refuzată.
„Am înțeles că a solicitat un aviz pentru un loc de joacă, dar nu l-a primit pentru că nu îndeplinea condițiile necesare. Nu știu exact de ce nu a fost aprobată cererea”, a spus primarul Valentin Vrabie.
Cu toate acestea, refuzul autorităților nu a împiedicat-o pe femeie să continue activitatea ilegală, iar pentru 800 de lei pe fiecare copil, ea își asuma responsabilitatea de a-i supraveghea. Părinții își aduceau copiii acolo în urma unui anunț publicat pe o rețea de socializare, iar femeia opera într-un program fix, de la ora 8 la ora 16, deși nu avea autorizație.
Deși tragedia s-a petrecut sub supravegherea acesteia, momentan femeia nu are vreo acuzație în dosar. „În prezent, efectuăm cercetări In Rem pentru a stabili dacă se poate reține o vinovăție în sarcina acesteia sau a altor persoane”, a declarat Sendia Bărboiu, procurorul de caz.
Primarul, care este în funcție din 2016, a menționat că, până în acest an, nu a fost posibilă construirea unei creșe din cauza altor priorități, dar 2025 aduce vești bune. „În acest moment, lucrările la prima creșă din istoria Medgidiei sunt aproape finalizate”, a spus primarul. În prezent, anchetatorii continuă cercetările într-un dosar penal pentru ucidere din culpă, pentru a stabili responsabilitățile în această tragedie.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp