prima-proinstal
Obiectiv de Argeș

Un nou caz șocant de sclavie! Minori din Centrele de Plasament-exploatați până la leșin!

Un nou caz șocant de sclavie! Minori din Centrele de Plasament-exploatați până la leșin!

Polițiștii din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Covasna, alături de procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Biroul Teritorial Covasna, au reușit, cu ajutorul autorităților din Ungaria, să destructureze o rețea infracțională specializată în trafic de persoane și exploatare prin muncă forțată, informează Inspectoratul Județean de Poliție.

CITEȘTE ȘI: Registrul Auto Român-avertisment dur pentru șoferi! Amenzile sunt uriașe!

Conform anchetei, membrii grupului ar fi recrutat persoane vulnerabile, inclusiv minori, provenite din medii familiale instabile sau centre de plasament, care aveau dificultăți financiare. Acestea ar fi fost exploatate la muncă forțată în Ungaria.

Începând cu anul 2013, șase persoane (cinci bărbați și o femeie), aflate într-o relație de rudenie, ar fi constituit o grupare infracțională având ca scop obținerea de profituri prin exploatarea prin muncă a mai multor victime, inclusiv minore, pe teritoriul Ungariei. Victimele, recrutate prin promisiuni false de locuri de muncă bine plătite, ar fi fost transportate în Ungaria și cazate în condiții improprii, într-o baracă sau chiar în beciul unor case, unde erau forțate să muncească în fabrici de prelucrare a deșeurilor menajere.

De asemenea, victimele erau supuse unui program de muncă extenuant, ajungând să muncească între 12 și 24 de ore pe zi, șapte zile pe săptămână, și erau supuse unui regim inuman, care includea lipsa hranei, condiții de locuit precare și refuzul asistenței medicale. Sumele câștigate în urma muncii erau aproape complet însușite de membrii grupului infracțional.

Pe 12 noiembrie 2024, polițiștii și procurorii au efectuat trei percheziții domiciliare în localitățile Ozun și Chilieni din România, și alte cinci percheziții în Ungaria, în cadrul unei operațiuni comune. În urma acțiunilor, au fost descoperite sume importante de bani, bijuterii, două autoturisme, înscrisuri și arme, precum și alte dovezi ale activității infracționale.

În urma perchezițiilor din Ungaria, au fost identificate peste 20 de persoane, posibile victime ale traficului de persoane, iar autoritățile maghiare au reținut 7 membri ai grupării. Acțiunile au beneficiat de sprijinul Poliției din Brașov, Inspectoratului de Poliție Județean Covasna, Inspectoratului de Jandarmi Covasna, Parchetului General din Budapesta și al autorităților maghiare de combatere a traficului de persoane.

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.
Powered by VA Labs