
Vremea se schimbă radical la sfârșitul acestei săptămâni după zilele călduroase cu temperaturi de vară, au anunțat meteorologii. Un nou val de ploi și vijelii va cuprinde mai multe regiuni ale țării, iar temperaturile vor scădea.
Citește și: Vești bune! Se asfaltează drumul de Argeș tranzitat de mii de șoferi! Anunțul momentului!
Joi și vineri sunt așteptate ploi însemnate cantitativ pe suprafețe extinse din jumătatea estică a țării și în zonele de munte. De asemenea, în Muntenia, Dobrogea, sudul și estul Transilvaniei și Moldova, cantitățile de apă vor atinge 30 – 50 l/mp, iar, izolat, ar putea depăși chiar și 60 – 70 l/mp. Cantități mult mai mici sunt așteptate în nord-vestul și sud-vestul țării, unde unele zone ar putea fi ocolite complet de ploi.
În timp ce o zonă de joasă presiune va aduce ploi, în a doua parte a săptămânii, dinspre sud-vest vine o masă de aer cald. Începând de sâmbătă, vremea va intra într-un proces de încălzire, iar la începutul săptămânii viitoare, mercurul va depăși din nou pragul de 35°C în unele regiuni ale țării.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp