
OFICIAL! S-a AFLAT DATA și ORA la care se deschide cea mai așteptată AUTOSTRADĂ! Vestea momentului pentru șoferi!
Vești importante pentru șoferii care circulă între București și Moldova. Luni, 31 august, de la ora 16:00, se deschide circulația pe încă 47,10 kilometri din Autostrada Moldovei A7, pe tronsonul Adjud – Bacău Sud.
CITEȘTE ȘI: ULTIMĂ ORĂ! Grădiniță din Pitești ANGAJEAZĂ! Ce POSTURI au fost scoase la CONCURS?
Constructorul român UMB lucrează în aceste zile la ultimele detalii înainte de deschiderea traficului.
Odată cu deschiderea noului tronson, șoferii care pleacă din București vor putea circula pe drum de mare viteză peste 300 de kilometri, pe A3 și A7, până după Bacău.
În prima etapă, autostrada va ajunge până la nodul rutier al Variantei Ocolitoare Bacău, care asigură legătura cu DN2F, spre Vaslui.
Ulterior, după finalizarea lucrărilor de racordare, traficul va fi extins cu încă aproximativ 4 kilometri, până la Nodul Rutier Bacău Nord.
CNAIR explică faptul că deschiderea este făcută etapizat pentru ca fiecare porțiune să fie pusă în circulație numai după ce toate conexiunile sunt finalizate și sigure.
Deschiderea tronsonului Adjud – Bacău Sud reprezintă un moment important pentru Autostrada Moldovei.
Din cei 319 kilometri ai A7 Ploiești – Pașcani, vor fi deschiși circulației aproximativ 241,62 kilometri, adică peste trei sferturi din traseu.
„Moldova își primește autostrada – și, odată cu ea, perspective economice concrete de dezvoltare!”, a transmis Cristian Pistol.
După Bacău, mai sunt în lucru aproximativ 77 de kilometri, între Bacău și Pașcani. Potrivit informațiilor prezentate de Ilie Bolojan, lucrările realizate până acum pe acest proiect au fost finanțate prin PNRR, iar pentru sectorul rămas finanțarea va continua de la bugetul de stat.
Planurile pentru A7 merg însă și mai departe. În 2026 au fost extinse contractele către Pașcani – Suceava – Siret, cu perspectiva continuării autostrăzii până la granița cu Ucraina.
În paralel, proiectul A8 Pașcani – Iași – Ungheni este inclus în proiectele de infrastructură finanțate prin SAFE.
Autostrada A7 nu înseamnă doar drumuri mai rapide pentru șoferi. Conectarea Moldovei la rețeaua națională de autostrăzi poate însemna transport mai eficient, investiții, acces mai rapid la marile centre economice și o mobilitate mai bună pentru oameni și firme.
Pentru cei care circulă frecvent între București, Buzău, Focșani, Adjud și Bacău, fiecare kilometru nou de autostradă înseamnă, în practică, mai mult timp câștigat și mai multă siguranță în trafic.
Luni, 31 august, la ora 16:00, încă 47,10 kilometri din A7 intră în trafic. Moldova este tot mai aproape de o legătură rutieră rapidă cu Bucureștiul și restul țării.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
