ULTIMĂ
ORĂ

Vine urgia! Cod galben de caniculă în jumătate din țară! Vezi zonele vizate!

Vine urgia! Cod galben de caniculă în jumătate din țară! Vezi zonele vizate!

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis joi o atenționare cod galben pentru jumătate din teritoriul României, inclusiv București, din cauza temperaturilor ridicate și a disconfortului termic accentuat, care pot ajunge până la 36 de grade Celsius. Avertizarea este valabilă între orele 12:00 și 21:00.

CITEȘTE ȘI: Permisul suspendat, mai ușor de recuperat – ce trebuie să faci? Parlamentul a decis!

img harta canicula

Potrivit meteorologilor, în regiunile Banat, Oltenia, Muntenia, sudul Crișanei, sud-vestul Transilvaniei și Dobrogea continentală se vor înregistra valori termice neobișnuit de ridicate pentru această perioadă, cu maxime cuprinse între 32 și 36 de grade Celsius.

ANM atrage atenția că în Oltenia și Muntenia disconfortul termic va fi deosebit de ridicat, iar local se va instaura caniculă. Indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși ușor pragul critic de 80 de unități, ceea ce poate afecta starea de sănătate a populației.

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.