
Va fi prăpăd! Avertisment sumbru al meteorologilor! Ce ne așteaptă?
Administrația Națională de Meteorologie a emis noi avertizări privind valul de căldură care se menține în România în următoarele zile, cu temperaturi resimțite ce pot depăși 40 de grade Celsius. Joi, începând cu ora 10:00, Capitala și alte 11 județe vor fi sub cod portocaliu de caniculă, semnalând condiții meteorologice extreme ce impun prudență.
CITEȘTE ȘI: Permisul suspendat, mai ușor de recuperat – ce trebuie să faci? Parlamentul a decis!
Avertizarea, valabilă de joi, ora 10:00, până vineri, ora 10:00, anunță caniculă severă și disconfort termic accentuat. Indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități, iar temperaturile maxime vor oscila între 38 și 40 de grade Celsius. Temperaturile minime vor fi cuprinse între 20 și 24 de grade, generând nopți tropicale în zonele afectate.
Tot în aceeași perioadă, este activă o avertizare cod galben pentru Crișana, sud-vestul și sudul Transilvaniei, nordul și nord-estul Munteniei, Dobrogea și sudul Moldovei. Aici, valul de căldură se manifestă prin caniculă moderată și disconfort termic ridicat, iar indicele temperatură-umezeală va depăși ușor pragul de 80 de unități. Maximele se vor situa, în general, între 35 și 37 de grade, iar minimele între 17 și 20 de grade.

Bucureștiul va fi sub incidența avertizărilor cod galben și cod portocaliu de caniculă până vineri dimineața, cu temperaturi maxime ce pot atinge 38 de grade Celsius. Astfel, de miercuri, ora 10:00, până joi, ora 10:00, canicula și disconfortul termic vor persista, iar indicele temperatură-umezeală va depăși pragul critic de 80 de unități. Cerul va fi predominant senin, iar vântul va sufla slab și moderat. Temperaturile maxime se vor situa între 36 și 37 de grade, iar cele minime între 18 și 21 de grade.
De joi dimineața până vineri, ora 10:00, vremea va rămâne caniculară, cu disconfort termic ridicat și ITU peste pragul critic de 80 de unități. Cerul va fi variabil, mai mult senin în orele dimineții și ale nopții, iar vântul va continua să sufle slab și moderat. Temperatura maximă va fi în jur de 38 de grade, iar minima între 18 și 21 de grade, favorizând o noapte tropicală în centrul orașului.
În intervalul 25 iunie, ora 10:00 – 26 iunie, ora 10:00, pentru municipiul București este valabilă o atenționare meteorologică cod galben care vizează caniculă și disconfort termic. Ulterior, între 26 iunie, ora 10:00 și 27 iunie, ora 10:00, se va menține un cod portocaliu pentru aceleași fenomene meteorologice.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
