
Val de concedieri în instituții! Angajații care pleacă și nu pot lupta în instanță!
Ministrul Economiei, Radu Miruță, a oferit detalii privind numărul actual al angajaților din minister și intențiile de restructurare, subliniind că dorește să mențină în instituție doar personalul eficient, evitând concedierile arbitrare și respectând cadrul legal existent.
CITEȘTE ȘI: Piteșteanul care a dat peste cap Insula Iubirii! Cine este Octavian, tânăra ispită de 26 de ani!
În prezent, Ministerul Economiei are 704 angajați la nivel central, iar la nivel național numărul total al angajaților din domeniu ajunge la aproximativ 31.000. Ministrul Radu Miruță a declarat că își dorește eliminarea celor care „sunt doar pe acolo să aibă un stat de plată”, însă exclude posibilitatea unor concedieri impulsive sau fără o fundamentare legală solidă.
Referindu-se la reorganizarea internă, Radu Miruță a explicat că, în urma unei discuții coordonate de premierul Ilie Bolojan, s-a decis ca în cadrul următorului pachet legislativ să fie introdusă o reducere a dimensiunii structurilor de conducere din minister.
Ministrul a evidențiat următoarele aspecte:
Miruță a explicat metaforic că legea va „îngusta stadionul” pe care diverse interese încearcă să-și plaseze persoane, ceea ce va limita posibilitățile de angajare pe criterii nejustificate.
Ministrul a menționat că ministerul a trecut recent printr-o reorganizare, realizată în urmă cu doar trei luni. Conform legislației în vigoare, o nouă restructurare nu poate fi aplicată mai devreme de șase luni, ceea ce înseamnă că mai sunt necesare încă trei luni până la o eventuală nouă reorganizare.
În acest interval, ministrul analizează modul în care funcționează ministerul, constatând o structură uneori „foarte densă” pe organigramă, pe care intenționează să o „rarefiieze” și să o simplifice pentru o mai bună eficiență.
În ceea ce privește posibilitatea concedierilor, Radu Miruță a subliniat că nu va lua decizii arbitrare sau impulsive, afirmând:
„Nu mă trezesc într-o dimineață hormonal să spun ‘plecați voi 10’. Sunt un om care se consider sănătos la cap. Preocuparea mea este să schimb modul în care este condusă România, dar nu prin încălcarea legii.”
El a adăugat că restructurările realizate conform legii oferă protecție față de contestațiile în instanță ale angajaților concediați, eliminând astfel posibilitatea reangajărilor forțate prin procese judecătorești.
Ministrul a mai menționat că unele cazuri de concediere abuzivă prezentate în presă sunt rezultatul unor decizii impulsive ale unor lideri, care acționează fără respectarea procedurilor legale, dar că astfel de practici vor fi evitate în cadrul Ministerului Economiei.
Legea prevede că reorganizările majore ale structurilor ministeriale nu pot fi făcute mai des de o dată la șase luni, pentru a asigura stabilitate administrativă și predictibilitate. Astfel, modificările structurale și reducerile de personal trebuie planificate cu atenție, în conformitate cu normele legale, pentru a preveni abuzurile și a proteja drepturile angajaților.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
