
Alertă! Vin vijeliile! Anunțul făcut de meteorologi, acum!
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis vineri o avertizare nowcasting Cod Galben pentru vijelii puternice în mai multe localități din șase județe din România, valabilă pe durata orei următoare.
Potrivit ANM, până la ora 17:00, în județele Alba, Mureș, Harghita, Maramureș, Bistrița-Năsăud și Suceava se vor manifesta averse torențiale, însoțite de fenomene asociate precum descărcări electrice frecvente, intensificări ale vântului și căderi de grindină.
Fenomenul se manifestă prin acumulări de precipitații de 15 – 25 litri pe metru pătrat, vânt cu rafale între 50 și 60 km/h și grindină cu dimensiuni cuprinse între 1 și 2 cm.
ANM explică faptul că avertizările de tip nowcasting pentru fenomene meteorologice periculoase imediate sunt emise pentru intervale de maximum șase ore, oferind astfel populației și autorităților locale un timp scurt, dar esențial pentru a lua măsuri de protecție.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
