ULTIMĂ
ORĂ

Va fi jale! Anunțul sumbru al meteorologilor făcut acum!

Va fi jale! Anunțul sumbru al meteorologilor făcut acum!

Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare cod galben de caniculă valabilă joi pentru 31 de județe și București. Temperaturile vor ajunge în majoritatea regiunilor vizate la valori între 30 și 34 de grade Celsius, iar în Capitală se vor situa între 34 și 35 de grade.

CITEȘTE ȘI: Sindicatele din Educație anunță! Ce se întâmplă pe 8 septembrie! Revin elevii în bănci?

Potrivit meteorologilor, joi, între orele 12:00 și 21:00, valul de căldură va afecta Maramureșul, Crișana, Banatul, cea mai mare parte a Munteniei și Transilvaniei, jumătatea nordică a Moldovei, sudul și vestul Olteniei, precum și sud-vestul Dobrogei. În aceste zone, temperaturile maxime vor fi cuprinse între 30 și 34 de grade Celsius, iar disconfortul termic va fi accentuat. Indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge local pragul critic de 80 de unități.

Vineri, canicula se va intensifica în Banat și Crișana, unde vor fi înregistrate temperaturi ridicate și disconfort termic accentuat, în timp ce valul de căldură se va menține în Maramureș, cea mai mare parte a Transilvaniei și în nord-vestul Moldovei. În aceste regiuni, temperaturile maxime vor varia între 30 și 36 de grade Celsius, iar indicele temperatură-umezeală va atinge pe alocuri pragul critic de 80 de unități.

Va fi jale! Anunțul sumbru al meteorologilor făcut acum!

Specialiștii ANM avertizează că valul de căldură se va menține și în zilele următoare, în special în sudul și vestul țării.

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.