ULTIMĂ
ORĂ

Incredibil! Fiica de 38 de ani și-a ucis mama după un plan diabolic apoi a fugit în Dubai. Poveste ca-n filme!

Incredibil! Fiica de 38 de ani și-a ucis mama după un plan diabolic apoi a fugit în Dubai. Poveste ca-n filme!

O femeie în vârstă de 38 de ani și o asistentă medicală au fost reținute de procurori sub acuzația de omor calificat, după ce ar fi pus la cale uciderea mamei primeia dintre ele pentru a intra în posesia averii. Conform datelor furnizate de Observator, crima s-ar fi produs în luna iunie a anului 2024, în locuința victimei din Sibiu.

Anchetatorii susțin că planul a fost unul premeditat și executat cu sânge rece. Se pare că asistenta medicală i-ar fi furnizat fiicei o serie de sedative, pe care tânăra le-a introdus în ceaiul consumat de mama sa. După ce victima a adormit, cadrul medical s-ar fi deplasat la domiciliul acesteia pentru a-i administra, prin injectare, doze suplimentare de substanțe menite să îi provoace moartea.

Pentru a avea certitudinea că femeia nu va supraviețui, cele două suspecte ar fi recurs și la asfixierea acesteia cu ajutorul unei perne. Imediat după decesul mamei sale, fiica a demarat procedurile pentru valorificarea moștenirii, vânzând proprietățile și obiectele de valoare dobândite.

Suspectele au fost reținute de autorități

Reprezentanții Parchetului de pe lângă Tribunalul Sibiu au confirmat luarea măsurilor preventive în acest caz deosebit de grav. „Cele două inculpate au fost reținute în data de 27.12.2025 și s-a formulat propunere de arestare preventivă pentru săvârșirea infracțiunii de omor calificat”, se precizează în informarea oficială emisă de instituție.

Procurorii au reținut ca circumstanțe agravante faptul că fapta a fost planificată în detaliu și comisă din motive materiale. După ce a lichidat toate bunurile moștenite, fiica victimei a părăsit țara. „După deces autoarea a intrat în posesia bunurilor moștenirii, pe care le-a vândut și s-a relocat în Dubai”, au mai adăugat anchetatorii.

În prezent, procesul penal este în desfășurare, iar autoritățile subliniază că persoanele cercetate se bucură de prezumția de nevinovăție până la o decizie definitivă a instanței.

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.