
Meci infernal între FC Argeș și Petrolul! Gol anulat în minutul 87 și răsturnare șocantă de scor în minutul 89!
Partida dintre Petrolul și FC Argeș a oferit un scenariu spectaculos, cu faze controversate, ocazii uriașe și un final incendiar. Meciul a fost decis în ultimele minute, după un duel intens, în care ambele formații au alternat momentele de dominare și au livrat un spectacol demn de Superligă.
Fluierul de start a dat tonul unei confruntări aprinse încă din primele minute. Arbitrul Radu Petrescu a fost nevoit să intervină rapid, acordând două cartonașe galbene încă din minutul 7 — unul pentru Chică-Roșă și celălalt pentru Sadriu. Pentru fundașul kosovar al piteștenilor, avertismentul a avut o consecință importantă: al nouălea cartonaș galben din sezon, care aduce automat suspendarea în etapa următoare.
Petrolul a început mai bine, controlând posesia și încercând să destabilizeze defensiva adversă. În minutul 17, Dulca a testat vigilența portarului, dar șutul său din afara careului a fost reținut fără emoții. La scurt timp, o centrare periculoasă a lui Ricardinho i-a dat mari bătăi de cap lui Căbuz, care a respins cu dificultate în corner.
Pe măsură ce prima repriză avansa, “lupii” au continuat să apese pe accelerație. Minutele 30–35 au adus o dominare clară a gazdelor, însă fără concretizare pe tabelă. Contra cursului jocului, FC Argeș a lovit decisiv.
În minutul 38, o eroare la construcție a lui Dongmo a schimbat complet dinamica partidei. Mingea a ajuns la Bettaieb, care a scăpat singur cu portarul și a finalizat elegant, cu o scăriță fină, deschizând scorul pentru piteșteni. Golul a venit ca un șoc pentru ploieșteni, care controlaseră mare parte din joc până atunci.
După pauză, Petrolul a revenit cu o energie vizibil mai mare. Rareș Pop a avut prima mare oportunitate, un șut puternic la colțul scurt fiind respins excelent de Căbuz.
Eforturile gazdelor au fost răsplătite în minutul 65. În urma unui corner, portarul argeșenilor a respins greșit, iar Hanca a profitat și a înscris spectaculos din „foarfecă”, chiar din marginea careului mic. A fost un gol de execuție pură și, totodată, reușita cu numărul 20 a jucătorului în Superligă — moment care a ridicat stadionul în picioare.
Partida a căpătat un ritm nebun în ultimele 20 de minute. Vali Gheorghe a creat constant pericol din faze fixe, iar Ricardinho a ratat incredibil în minutul 80, trimițând în bara transversală din doar șase metri.
Un moment tensionat a avut loc în minutul 87, când FC Argeș a înscris, însă golul a fost anulat după un fault semnalat înainte ca mingea să intre în poartă. Decizia a stârnit proteste, iar VAR-ul nu a putut interveni, deoarece fluierul arbitrului venise anterior finalizării fazei.
Când meciul părea că se îndreaptă spre un rezultat de egalitate, a venit momentul decisiv. Andres Dumitrescu a prins un voleu puternic de la marginea careului, iar mingea, deși atinsă de Căbuz, a intrat în poartă. Golul din minutul 89 a declanșat explozia de bucurie a ploieștenilor și a consfințit răsturnarea spectaculoasă de scor.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
