
Lovitură totală pentru bugetari! Noua lege a salarizării s-ar putea aplica abia în 2030! Ce modificări aduce?
Bogdan Șchiop, președintele Federației Naționale a Sindicatelor din Administrație (FNSA), a oferit noi clarificări cu privire la viitoarea lege a salarizării, care ar urma să intre în vigoare începând de anul viitor. Această inițiativă legislativă, programată pentru finalizare în cursul verii, vine în contextul măsurilor guvernamentale de reducere a cheltuielilor cu personalul din sectorul public.
CITEȘTE ȘI: TRAGEDIE în Nord! COPILUL de 12 ani a murit ACUM! DRAMA din spatele SINUCIDERII!
Liderul sindical și-a exprimat îngrijorarea față de lipsa de transparență a proiectului, subliniind că detaliile actuale sunt cunoscute doar pe surse. Potrivit declarațiilor oferite pentru ziare.com, acesta solicită ca noua legislație să nu fie implementată în etape, pentru a evita discriminările salariale din trecut.
”Despre proiect, despre ce prevederi conține, avem informații doar pe surse; unele dintre ele se contrazic, în consecință, așteptăm să vedem proiectul, capitolul dedicat sectorului administrație publică, pentru a ne face o idee asupra impactului. Pot afirma însă că acest proiect, la nivel de principiu, nu ar trebui să fie aplicat etapizat. Actuala lege a fost aplicată în acest sens, încă de la început unele categorii de salariați au beneficiat de prevederile maxime, iar celelalte categorii, printre care și sectorul administrație publică, au primit ordonanțe de urgență de tip trenuleț, în fiecare lună decembrie din ultimii 8 ani, prin care au fost prorogate prevederile legii”, a explicat Bogdan Șchiop.
O schimbare majoră vehiculată este raportarea grilelor de salarizare la un salariu de referință stabilit de Guvern, în locul salariului minim pe economie. Bogdan Șchiop consideră această variantă o „șmecherie” politică menită să ofere executivului un control mai mare asupra veniturilor bugetarilor.
Referitor la sporuri, președintele FNSA a atras atenția asupra posibilei plafonări a acestora la 20%, subliniind că, în prezent, administrația publică are deja un prag de 30% și este sectorul cu cele mai puține beneficii de acest tip.
”În actuala lege există o plafonare a sporurilor pentru întreg sectorul administrației publice, la nivelul fiecărei instituții, de 30%. Reprezint o federație care militează ca membrii pe care îi reprezintă să aibă salarii bune, venitul să fie reprezentat în proporție covârșitoare de către salariu și nu de către un salariu submediu, dar pe care să îl completăm cu niște sporuri. Predictibilitatea veniturilor salariale, când ai multe sporuri aplicate, nu mai există. Sporurile azi sunt; luna viitoare pot fi eliminate. Așadar, dorim salarii bune, maxime, care să asigure un venit mai mult decât decent”, a declarat liderul sindical.
Acesta a oferit și exemplul sporului de 50% pentru implementarea proiectelor cu fonduri europene, precizând că acele sume provin de la Comisia Europeană și nu reprezintă o povară pentru bugetul de stat, contrar percepției publice.
Bogdan Șchiop critică dur actuala reformă administrativă, pe care o descrie drept o modalitate de a elimina angajații incomozi și de a face loc „camarilei de partid”. Acesta susține că, sub pretextul reducerii cheltuielilor, sunt desființate posturi ocupate de oameni cu experiență, în timp ce posturile vacante sunt păstrate pentru interese politice.
Liderul FNSA a dat exemplul Primăriei Municipiului București, unde afirmă că primarul general ar fi adus zeci de persoane prin transfer, protejând în același timp pensionarii speciali care cumulează pensia cu salariul.
”Mai departe, niciun conducător de instituție nu dorește să renunțe la cei care cumulează pensia cu salariu, la specialii din alte sisteme care s-au angajat, după pensionare, în administrație publică. Cel mai recent exemplu: Primarul general și-a adus prin detașare sau transfer la Primăria Municipiului București vreo 60 de persoane. Nu vrea să renunțe la pensionarii speciali din primărie, nu a dorit să renunțe nici la posturile vacante; desființează însă 170 de posturi, mi se pare. Vor pleca, fără niciun criteriu, persoane care munceau de mult în primărie, nominalizate, după bunul plac, de către șefimea primăriei, unii dintre cei care hotărăsc concedierile subalternilor, cumulând pensia cu salariul”, a adăugat acesta.
Pentru a sublinia situația dificilă a unor angajați, Șchiop a prezentat un mesaj primit de la o salariată a PMB, mamă singură cu un venit de 4.000 de lei, care se teme de disponibilizare:
„Eu sunt singură întreținătoare de familie, cu băiatul în clasa XI, pregătiri pentru BAC și Examen Cambridge (cu salariu la PMB: 4000). Dacă rămân și fără această brumă de bani… Dacă știți cum aș putea să câștig o pâine (cât de mică) pentru copil, aș fi super recunoscătoare.”
Deși Guvernul intenționează să prezinte legea până în vară, președintele FNSA susține că aplicarea efectivă a noilor grile ar putea fi amânată până în 2029 sau 2030. Această întârziere ar fi cauzată de un acord cu Comisia Europeană, care condiționează implementarea legii de scăderea deficitului bugetar sub pragul de 5%.
”Scot până în vară legea, dar nu mai zic nimic de faptul că au convenit cu Comisia Europeană ca o nouă lege de salarizare să se aplice atunci când deficitul bugetar va scădea sub 5%, adică undeva prin 2029-2030. Așa că discutăm ca să promovăm o falsă responsabilitate a unei clase politice”, a concluzionat Bogdan Șchiop.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
