
REVOLTĂTOR! Ce a făcut o bătrână de 73 de ani din Pitești cu 6 pisici și ce a pățit imediat după! Gestul șocant!
O femeie în vârstă de 73 de ani, din municipiul Pitești, a fost sancționată drastic de polițiști după ce a abandonat șase pisici pe un teren viran. Oamenii legii din cadrul Biroului pentru Protecția Animalelor s-au autosesizat pe data de 1 mai, în urma unor postări care au circulat în mediul online.
CITEȘTE ȘI: PITEȘTI. Se oprește curentul! Sute de locuințe, firme sau instituții în beznă! LISTA STRĂZILOR afectate!
În urma investigațiilor desfășurate de autorități, s-a stabilit că piteșteanca era însoțită de o altă persoană în momentul în care a lăsat animalele pe câmp. Identificarea femeii a fost posibilă după ce imaginile cu incidentul au devenit virale pe rețelele de socializare, alertând organele de control.
Pentru fapta sa, persoana în cauză a primit o amendă contravențională în valoare de 3.000 de lei. Potrivit polițiștilor, sancțiunea a fost aplicată în conformitate cu prevederile Legii 205/2004 privind protecția animalelor, care reglementează pedepsirea abandonului.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
