ULTIMĂ
ORĂ

S-A AFLAT! Ce SALARIU va primi ARNOLD GARITA la FCSB! Becalii bagă mâna adânc în buzunar!

S-A AFLAT! Ce SALARIU va primi ARNOLD GARITA la FCSB! Becalii bagă mâna adânc în buzunar!

Gigi Becali este aproape să dea o nouă lovitură pe piața transferurilor. Arnold Garita, fostul atacant al lui FC Argeș, ar urma să ajungă la FCSB sub formă de împrumut, iar patronul campioanei României ar fi stabilit deja și salariul camerunezului.

CITEȘTE ȘI: CUTREMUR pe harta României! Sute de localități dispar, 1500 primării comasate: PLANUL RADICAL care schimbă totul!

Potrivit informațiilor publicate de TRUmedia, Gigi Becali a ajuns la un acord cu Arnold Garita, iar atacantul în vârstă de 31 de ani ar urma să revină în Superliga României.

Garita ar veni la FCSB sub formă de împrumut de la formația chineză Shenzhen Juniors, după ce situația sa la clubul asiatic s-a complicat. Fotbalistul ar fi fost trimis la echipa a doua și își dorește să plece.

Salariu de 30.000 de euro pe lună la FCSB

Negocierile dintre Garita și Gigi Becali ar fi decurs foarte bine. Conform sursei citate, patronul FCSB i-ar fi pregătit atacantului un salariu de aproximativ 30.000 de euro pe lună.

Mutarea este una interesantă și prin prisma faptului că Becali a mai încercat în trecut să-l aducă pe Garita la FCSB. Transferul nu s-a realizat atunci, în principal din cauza pretențiilor financiare ale jucătorului.

Acum, însă, situația pare să fie diferită, iar cele două părți ar fi ajuns la un numitor comun.

Garita, cunoscut și apreciat la FC Argeș

Arnold Garita nu este un necunoscut pentru fotbalul românesc. Camerunezul a ajuns la FC Argeș în vara anului 2022 și a devenit rapid unul dintre cei mai importanți jucători ai echipei.

În tricoul piteștenilor, atacantul a marcat 14 goluri în 40 de meciuri, în toate competițiile. Evoluțiile sale au atras atenția, chiar dacă FC Argeș a avut parte de un sezon dificil, la finalul căruia echipa a retrogradat.

Puterea fizică și stilul de joc al lui Garita l-au făcut remarcat în Superliga, iar Gigi Becali a fost unul dintre oamenii care au urmărit cu interes prestațiile sale.

O nouă șansă pentru Garita în România

Revenirea în Superliga ar putea reprezenta o oportunitate importantă pentru Arnold Garita. Atacantul ar avea șansa să joace din nou în România, de această dată pentru o echipă care își propune obiective importante.

Pentru FCSB, transferul ar putea aduce o soluție în plus în ofensivă, într-un sezon în care formația lui Gigi Becali își dorește să se bată pentru titlu.

Dacă informațiile se confirmă și mutarea va fi oficializată, Arnold Garita va reveni în fotbalul românesc după o experiență în China, iar fostul atacant al lui FC Argeș va îmbrăca tricoul roș-albastru.

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.