ULTIMĂ
ORĂ

Ministerul Educației a decis! Vor putea oferi mărțișoare elevii anul acesta?

Elevii din unitățile de învățământ, începând de la grădiniță și încheind cu cei de liceu, nu vor mai avea voie să ofere tradiționalul mărțișor de 1 martie sau un buchet de flori de 8 martie. Recent, într-un ordin comun al Ministerelor Educației și Sănătății s-a specificat clar faptul că este interzis schimbul de obiecte în școli, în această categorie intră atât mărțișoarele oferite profesorilor și colegelor de către elevi, de 1 Martie, cât și florile sau alte cadouri, oferite pe 8 Martie.

Comercianții, în pragul falimentului

„Trebuie să avem în vedere că anul ăsta pe locul întâi este siguranţa noastră, a tuturor. Nu putem să ne imaginăm că vom impune reguli de genul ofer un mărţişor cu mănuşa chirurgicală în mâna sau dezinfectează-l înainte. Nu sunt de acord cu oferirea de mărtişoare. Am putea să trecem peste. Din motive de siguranţă? Da, din motive de siguranţă, nu este indicat.” a declarat recent Sorin Ion, secretar de stat Ministerul Educației.

Comercianții se plâng că vânzările de mărțișoare și flori vor fi mult mai mici decât în anii trecuți, după ce în ultimul an au înregistrat deja pierderi colosale din cauza pandemiei de coronavirus.

 

 

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.