ULTIMĂ
ORĂ

Accident suspect! Duba Jandarmeriei care îl transporta pe directorul acuzat de trădare – spulberată de TIR!

Accident suspect! Duba Jandarmeriei care îl transporta pe directorul acuzat de trădare – spulberată de TIR!

O misiune de maximă securitate, care a vizat transportul la București al lui Alexandru Bălan, fost director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS) din Republica Moldova, s-a încheiat cu un incident rutier grav. Echipajul de jandarmi însărcinat cu escorta a fost implicat într-o coliziune cu un TIR, pe drumul de întoarcere spre vestul țării. Accidentul s-a produs în localitatea Coșava, județul Timiș, la doar câteva ore după predarea suspectului către procurorii DIICOT.

Citește și: Mesaj sfâșietor al influencerului argeșean „Elicopter de luptă” după tragedia de la Budeasa: „Cristi era un băiat de milioane”

Conform primelor informații din ancheta rutieră, autospeciala jandarmilor a fost lovită de un autocamion aflat în trafic pe DN68A. Deși forțele de ordine au scăpat fără răni grave, vehiculul instituției a fost serios avariat. Surse din Ministerul Afacerilor Interne au precizat că militarii se aflau în drum spre bază, imediat după finalizarea operațiunii de transport a suspectului reținut pentru trădare prin transmitere de informații secrete de stat.

Reținerea lui Bălan, survenită în data de 8 septembrie 2025 pe Aeroportul Internațional Timișoara, a reprezentat una dintre cele mai importante acțiuni recente ale autorităților române în cooperare cu structurile moldovenești.

Potrivit surselor judiciare, fostul șef adjunct al SIS ar fi fost parte a unei rețele extinse de spionaj activă în Europa, furnizând informații militare confidențiale către KGB-ul din Belarus, un stat aliat al Federației Ruse. Activitatea acestuia, derulată începând din 2024, ar fi vizat inclusiv date de interes strategic pentru România și NATO, creând un risc major la adresa securității naționale.

Într-un comunicat oficial, DIICOT – Structura Centrală a confirmat gravitatea acuzațiilor:

„Astăzi, 8 septembrie 2025, procurorii DIICOT, împreună cu polițiștii Direcției de Combatere a Criminalității Organizate din cadrul IGPR, au pus în aplicare un mandat de aducere emis pe numele unui suspect, în vârstă de 47 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de trădare prin transmitere de informații secrete de stat, în formă continuată. Din probatoriul administrat a reieșit faptul că, începând cu anul 2024 și până în prezent, suspectul a fost angrenat în activități de divulgare neautorizată a unor informații secrete de stat către reprezentanți ai Comitetului Securității de Stat – KGB al Republicii Belarus, în condiții de natură să pună în pericol securitatea națională a României.”

Această anchetă deschide un nou capitol în privința amenințărilor hibride cu care se confruntă statele din regiune, în special România, stat aflat la granița estică a Uniunii Europene și NATO.

Accident suspect! Duba Jandarmeriei care îl transporta pe directorul acuzat de trădare – spulberată de TIR!

Deși escorta s-a desfășurat fără incidente majore până la București, drumul de întoarcere a fost marcat de accidentul din Coșava. Jandarmii au fost evaluați medical la fața locului, însă starea lor este stabilă. Autospeciala folosită în misiune necesită reparații majore, iar Inspectoratul de Jandarmi urmează să efectueze o anchetă internă pentru stabilirea circumstanțelor producerii coliziunii.

Între timp, Alexandru Bălan rămâne la dispoziția procurorilor DIICOT, care analizează volumul mare de probe privind trădarea și colaborarea cu servicii străine de spionaj.

Foto descriptiv

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.