
Acum! Doi susținători ai lui Călin Georgescu săltați! Scandal cu Jandarmeria!
Joi, atmosfera din fața Tribunalului București a devenit una tensionată, după ce mai mulți susținători ai lui Călin Georgescu, fost candidat la alegerile prezidențiale, s-au adunat pentru a-l sprijini în demersul privind ridicarea măsurii preventive care îl vizează. Manifestația, desfășurată în spațiul public, a degenerat pe fondul refuzului unor participanți de a coopera cu forțele de ordine, ducând la intervenția jandarmilor și la ridicarea a două persoane.
CITEȘTE ȘI: Anunțul momentului despre Autostrada Pitești – Sibiu! Decizia Guvernului care schimbă tot!
Potrivit informațiilor transmise de News.ro, unul dintre participanți, aflat într-o stare vădit agitată, ar fi refuzat să se legitimeze și ar fi devenit agresiv verbal față de forțele de ordine. În momentul în care jandarmii au încercat să-l extragă din mulțime, mai mulți simpatizanți ai lui Georgescu ar fi intervenit pentru a-l apăra, iar situația s-a amplificat.
Într-un comunicat oficial, Jandarmeria Capitalei a explicat că măsurile luate au fost necesare pentru menținerea ordinii publice și pentru evitarea escaladării violenței.
„Pe timpul desfăşurării adunării publice organizate în proximitatea Tribunalului Bucureşti, jandarmii au acţionat pentru extragerea unui bărbat care a manifestat un comportament recalcitrant, nu a respectat indicaţiile forţelor de ordine şi, în final, a refuzat să ofere datele de identificare la solicitarea jandarmilor. Deşi echipele de dialog au intervenit pentru detensionarea situaţiei, o parte dintre participanţi au continuat să manifeste atitudini agresive, iar un alt bărbat a îmbrâncit jandarmii, în încercarea de a-i împiedica să aplice măsurile specifice împotriva primei persoane”, se arată în comunicatul instituției.
În urma incidentului, cele două persoane implicate au fost conduse la secția de poliție, urmând să fie sancționate contravențional.
După difuzarea unor imagini și relatări pe rețelele de socializare, în care se susținea că jandarmii ar fi agresat o femeie însărcinată prezentă la fața locului, instituția a transmis un drept la replică ferm, negând categoric aceste acuzații.
„În niciun moment, jandarmii nu au agresat femeia însărcinată. Intervenţia lor a avut ca scop protejarea acesteia, încercând să o ţină la distanţă de zona agitată, pentru a evita escaladarea. De asemenea, i-au recomandat acesteia să rămână într-o zonă sigură, departe de grupul violent, pentru a evita orice risc”, a precizat Jandarmeria Capitalei.
Călin Georgescu, fost candidat la președinția României și fost funcționar ONU, se află în prezent sub o măsură preventivă dispusă de autorități, detaliile juridice ale cauzei nefiind făcute publice în totalitate. Simpatizanții săi au organizat în ultimele luni mai multe acțiuni de protest în fața instituțiilor judiciare, considerând că acesta ar fi „ținta unei nedreptăți”.
Incidentul de joi readuce în discuție relația tensionată dintre forțele de ordine și manifestanții civici, într-un climat social tot mai polarizat. În timp ce Jandarmeria insistă că acțiunile sale au avut un caracter strict preventiv și proporțional cu situația, susținătorii lui Georgescu acuză autoritățile de abuz și intimidare.
Rămâne de văzut dacă în zilele următoare vor apărea noi probe – imagini sau declarații – care să clarifice exact desfășurarea evenimentelor.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
