
ACUM! GEORGE SIMION chiar o face! „Începem demersurile pentru SUSPENDAREA lui Nicușor Dan!” Declarație în cadrul CNC al AUR!
Liderul formațiunii AUR, George Simion, a anunțat demararea procedurilor oficiale pentru suspendarea din funcție a președintelui Nicușor Dan. Decizia a fost comunicată în contextul unei reuniuni extraordinare a Consiliului Național de Conducere al partidului, desfășurată recent.
George Simion a precizat că această inițiativă este una dintre principalele concluzii ale discuțiilor politice actuale. „Începem demersurile pentru suspendarea lui Nicușor Dan! Astăzi și mâine venim cu multe vești bune de la ședința extraordinară a Consiliului Național de Conducere AUR”, a declarat acesta.
Pe lângă procedura de suspendare, președintele AUR a lansat și o somație publică la adresa șefului statului, solicitându-i numirea urgentă a unui nou șef al Guvernului. „Îl somăm pe Nicușor Dan să desemneze săptămâna aceasta un premier, conform obligațiilor Constituționale!”, a subliniat liderul AUR.
Demersul politic este susținut și de Călin Georgescu, fost candidat la alegerile prezidențiale, care a lansat o serie de acuzații dure duminică seară. Acesta l-a catalogat pe președintele Nicușor Dan drept „ilegitim” și a afirmat că acesta reprezintă „un pericol real pentru statul român”.
Conform unei relatări Mediafax, Georgescu a invocat incidentele recente în care au fost implicate drone în zonele Galați și Constanța, susținând că România ar fi la un pas de a fi implicată în conflictul din Ucraina. Acesta a sugerat existența unei înțelegeri între președintele român și liderul de la Kiev.
„Drona de la Galați, de care nimeni nu mai vorbește. Drona de la Constanța, de care iarăși nimeni nu mai vorbește. Deci acest președinte ilegitim, este clar, are o înțelegere cu Zelenski (…) pentru a implica NATO în război prin intermediul României”, a afirmat Călin Georgescu.
Fostul candidat a mai susținut că serviciile militare americane ar avea cunoștință despre această situație și că urmează să apară dovezi în acest sens. Referitor la incidentul din Constanța, Georgescu a precizat că drona ar fi aparținut armatei ucrainene și a criticat lipsa unei reacții ferme din partea autorităților de la București.
„Vedeți, drona de la Constanța aparținea armatei ucrainene. Era ucraineană pur și simplu. În primul rând era nevoie imediat de o reacție diplomatică rapidă, categorică și decisivă. Nu te joci cu așa ceva”, a adăugat Georgescu. Întrebat despre posibile înțelegeri la nivel înalt, acesta a completat: „Eu ce am avut de spus, am spus. Completez. Acesta era scenariul perfect pentru Zelenski de a implica NATO în război”.
În acest context, Călin Georgescu a făcut un apel către membrii Parlamentului pentru a declanșa procedura de demitere a șefului statului. „Acest personaj, Nicușor Dan, este un pericol real pentru statul român, pentru suveranitatea țării și pentru siguranța și securitatea cetățenilor ei. Și de aceea am cerut Parlamentului să înceapă o procedură de suspendare cât timp mai avem o națiune”, a declarat acesta.
Procedura de suspendare a președintelui este reglementată de Articolul 95 din Legea Fundamentală a României. Acesta stabilește etapele și condițiile clare în care șeful statului poate fi tras la răspundere politică:

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
