ULTIMĂ
ORĂ

Acum! Pieton spulberat! Intervenție de urgență! Trafic paralizat!

Acum! Pieton spulberat! Intervenție de urgență! Trafic paralizat!

Traficul rutier pe Drumul Național 1 (DN 1) Brașov–Ploiești a fost complet oprit miercuri, 29 octombrie 2025, în urma unui accident petrecut în zona stațiunii Predeal, unul dintre cele mai aglomerate puncte de pe această arteră. Potrivit informațiilor transmise de Centrul INFOTRAFIC din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, incidentul s-a produs în jurul orei prânzului, când un motociclu a acroșat ușor un pieton aflat pe partea carosabilă.

CITEȘTE ȘI: Cutremurător! O nouă tragedie lovește familia lui Adrian, bărbatul din Mioveni, mort în accident pe Valea Oltului! 

Evenimentul rutier a avut loc la kilometrul 143 al DN 1, în apropierea intrării în stațiunea Predeal. Echipele de intervenție au sosit rapid la fața locului, iar pietonul rănit a fost preluat de un echipaj SMURD, fiind conștient și cooperant. Din primele evaluări medicale, persoana nu prezintă răni grave, însă a fost transportată la spital pentru investigații suplimentare.

În ciuda faptului că accidentul nu s-a soldat cu victime în stare critică, traficul rutier a fost blocat complet în ambele sensuri, pentru a permite desfășurarea cercetărilor la fața locului. Polițiștii rutieri efectuează verificări pentru a stabili circumstanțele exacte ale producerii accidentului și eventualele responsabilități.

Coloane de mașini întinse pe kilometri întregi

Martorii prezenți în zonă au relatat că, imediat după producerea incidentului, șoferii au fost nevoiți să oprească brusc, ceea ce a dus la formarea unor coloane de autovehicule întinse pe mai mulți kilometri, în ambele sensuri de mers. Echipele de poliție au început devierea temporară a circulației pe rute alternative, însă valorile de trafic au rămas ridicate.

Situația este agravată de contextul mini-vacanței de la începutul lunii noiembrie, când mii de turiști se deplasează spre stațiunile de pe Valea Prahovei. În acest interval, DN 1 este notoriu pentru ambuteiaje și întârzieri semnificative, în special între localitățile Azuga, Bușteni și Predeal.

Circulația urmează să fie reluată după ora 15:00

Autoritățile estimează că traficul va fi reluat în condiții normale după ora 15:00, odată cu finalizarea cercetărilor și degajarea carosabilului. Până la redeschiderea drumului, șoferilor li se recomandă să manifeste răbdare și prudență, să evite depășirile riscante și să folosească rute alternative, cum ar fi DN 1A (Ploiești–Vălenii de Munte–Cheia–Săcele), pentru a evita blocajele de pe Valea Prahovei.

Acum! Pieton spulberat! Intervenție de urgență! Trafic paralizat!

DN 1 Brașov–Ploiești rămâne una dintre cele mai aglomerate și periculoase artere din România, înregistrând frecvent accidente cauzate de neatenție, oboseală sau viteză excesivă. În special în weekenduri și în perioadele de sărbători, fluxul crescut de turiști pune la grea încercare răbdarea șoferilor și capacitatea infrastructurii rutiere.

Poliția Rutieră reamintește conducătorilor auto că respectarea regulilor de circulație și adaptarea vitezei la condițiile de drum sunt esențiale pentru evitarea tragediilor. În același timp, autoritățile analizează posibilitatea implementării unor măsuri suplimentare de fluidizare a traficului, precum extinderea sectoarelor cu bandă reversibilă sau instalarea unor sisteme inteligente de semnalizare.

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.