
Andone aruncă nucleara după meciul cu Botoșani! Atac direct la arbitrii: „Ei sunt suverani şi iau toate deciziile corect. Mi-a fost atrasă atenţia că voi fi eliminat!”
Remiza albă dintre FC Argeș și FC Botoșani, scor 0-0, disputată în cadrul etapei a 20-a din Superligă, nu a fost lipsită de tensiuni, în ciuda lipsei golurilor. La finalul partidei, Bogdan Andone, antrenorul formației piteștene, a avut un discurs acid la adresa arbitrajului, exprimându-și nemulțumirea față de maniera în care a fost condus jocul.
Tehnicianul „vulturilor” a vorbit ironic, la flash-interviu, despre atitudinea brigăzii de arbitri, despre care a spus că se consideră „suverană” pe teren și că este aproape imposibil să existe un dialog real între oficiali și membrii băncilor tehnice. Declarațiile sale vin în contextul unor faze contestate, care au amplificat frustrarea gazdelor pe parcursul întâlnirii.
Bogdan Andone a dezvăluit că, în timpul partidei, a fost avertizat – cel mai probabil de arbitrul de rezervă – să își tempereze reacțiile, în caz contrar riscând să fie eliminat. Pentru a evita un cartonaș roșu și o eventuală suspendare, antrenorul argeșenilor a ales să se retragă pe banca de rezerve și să își controleze gesturile.
„E foarte greu de dialogat cu arbitrii de la noi, ei sunt suverani şi iau toate deciziile corect. Mi-a fost atrasă atenţia că la următoarea voi fi eliminat, aşa că am luat loc pe bancă” a spus Andone la flash-interviu.
Dincolo de arbitraj, tehnicianul lui FC Argeș a recunoscut că echipa sa a avut dificultăți în partea a doua a meciului, mai ales din cauza absențelor din lot, care au limitat soluțiile ofensive. Andone a admis că elevii săi au suferit după pauză și nu au mai reușit să pună presiune constantă pe defensiva botoșăneană.
„S-au văzut absenţele noastre, în repriza a doua am suferit şi n-am avut soluţii ofensive ca să punem probleme”, a completat antrenorul piteștenilor.
Chiar dacă a fost nemulțumit de rezultat și de arbitraj, Bogdan Andone a avut cuvinte de apreciere atât pentru adversar, cât și pentru propriii jucători. El a subliniat faptul că FC Botoșani ocupă un loc fruntaș în clasament nu întâmplător și l-a felicitat pe antrenorul moldovenilor, Leo Grozavu, pentru munca depusă.
Totodată, Andone a evidențiat atitudinea și efortul echipei sale, care a reușit să gestioneze finalul meciului și să păstreze rezultatul de egalitate, chiar și în condițiile în care nu mai reușea să creeze pericol.
„Jos pălăria pentru atitudinea jucătorilor mei, pentru efort. Pe final am gestionat acest 0-0, când nu mai puneam probleme. Îmi pare rău că n-am câștigat, dar e încă un punct la zestrea noastră”, a concluzionat antrenorul lui FC Argeș.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
