
Medicul Valeriu Gheorghiță, coordonatorul campaniei naționale de vaccinare anti-COVID din România, a anunțat recent un scenariu greu de trecut cu vederea în care, să apară o nouă tulpină iar toate persoasnele, inclusiv cele vaccinate să nu mai fie protejate. Medicul militar vorbeşte despre un scenariu „catastrofal” posibil, cu atât mai mult cu cât virusul continuă să se răspândească accelerat în Europa, iar unele țări, printre care România, au rate mici de vaccinare, fiind potențiale „bazine” de generare a noilor variante.
Medicul militar a avertizat că există un mare risc, care ar fi o adevărată catastrofă, dacă virusul SarsCoV-2 continuă să se răspândească intens în Europa: apariția unei mutații care să reușească să ocolească răspunsul imun al organismului, indiferent că acesta ar veni din vaccinare sau din trecerea prin boală.
„Acest lucru ar fi catastrofal. Ar însemna să luăm totul de la capăt”
„Nimeni nu e siguranță până când toată populația europeană nu e în siguranță. Practic, nimeni nu este siguranță până când toată populația europeană nu este în siguranță. Ar însemna să luăm totul de la capăt. Pericolul în momentul de față nu este să avem o variantă virală mai transmisibilă decât este deja varianta Delta, ci o variantă virală care ocolește răspunsul imun, care eludează parțial sau în totalitate răspunsul imun. Or, acest lucru ar fi catastrofal.
Practic, ar însemna ca vaccinurile actuale și protecția dobândită până la acest moment la nivel populațional ca urmare a trecerii prin boală și ca urmare a vaccinării să nu fie îndeajuns de suficiente pentru a preveni noile îmbolnăviri.”, a declarat recent medicul Valeriu Gheorghiță.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
