
ARGEȘ. PERICOL PUBLIC scos din trafic de polițiști! Este INCREDIBIL ce au descoperit oamenii legii!
Un tânăr în vârstă de 19 ani, originar din localitatea Bughea de Jos, este cercetat penal după ce a fost depistat de polițiști conducând sub influența substanțelor interzise. Incidentul a avut loc pe data de 20 iunie, pe raza municipiului Câmpulung.
CITEȘTE ȘI: ALERTĂ în Argeș! Mii de oameni rămân în BEZNĂ! Vezi LISTA completă a zonelor afectate!
Potrivit datelor transmise de Biroul Rutier Câmpulung, cel în cauză a fost oprit pentru control în timp ce se deplasa cu un autoturism pe strada Nicolae Popp. În urma verificărilor, agenții au identificat indicii care sugerau consumul de substanțe psihoactive, motiv pentru care s-a procedat la testarea acestuia cu aparatura din dotare.
Rezultatul testării a fost pozitiv, fapt ce a impus conducerea tânărului la o unitate medicală. Acolo i-au fost recoltate probe biologice de sânge și urină, necesare analizelor de laborator pentru a confirma oficial prezența substanțelor în organism și pentru a stabili dacă sunt îndeplinite condițiile necesare atragerii răspunderii penale.
Ulterior, rezultatele analizelor de laborator au confirmat prezența în organism a substanței detectate inițial de polițiști în trafic. În acest context, autoritățile au aplicat prevederile legale în vigoare:
În prezent, ancheta este continuată de către polițiștii din cadrul Biroului Rutier Câmpulung pentru a clarifica toate circumstanțele în care a fost săvârșită fapta, urmând ca la finalizarea verificărilor să fie luate măsurile legale care se impun.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
