ULTIMĂ
ORĂ

Breaking! Risc de blackout în România! Seceta face ravagii!

Breaking! Risc de blackout în România! Seceta face ravagii!

România se confruntă cu o situație fără precedent, după ce debitul Dunării a scăzut dramatic din cauza secetei și a temperaturilor extreme. Nivelul fluviului a ajuns la aproximativ 1.600 de metri cubi pe secundă la intrarea în țară, de aproape trei ori mai mic decât media normală pentru această perioadă a anului, iar efectele se resimt deja în sistemul energetic național.

Prima consecință importantă este la Centrala Nucleară de la Cernavodă, unde Reactorul 1 rămâne oprit, iar Reactorul 2 funcționează în continuare doar după ce specialiștii au confirmat că sunt respectate toate condițiile de siguranță. Totuși, dacă debitul Dunării va continua să scadă, există posibilitatea ca și Reactorul 2 să fie oprit.

Un astfel de scenariu ar însemna pierderea întregii producții de energie nucleară de la Cernavodă, care asigură aproape 20% din consumul de electricitate al României. În aceste condiții, țara ar fi obligată să importe cantități semnificative de energie, într-un moment în care consumul este deja foarte ridicat din cauza valului de caniculă.

Problemele nu se opresc aici. Și hidrocentralele de la Porțile de Fier sunt afectate de nivelul extrem de scăzut al Dunării. În prezent, acestea produc doar aproximativ un sfert din energia pe care ar putea să o livreze în condiții normale, reducând și mai mult capacitatea de producție internă.

În aceste condiții, specialiștii avertizează că presiunea asupra sistemului energetic crește de la o zi la alta. Deși autoritățile monitorizează permanent situația și încearcă să mențină echilibrul în rețea, România depinde tot mai mult de importurile de energie pentru a acoperi necesarul de consum.

Deocamdată, nu există un blackout, însă riscul unor dificultăți în alimentarea cu energie crește dacă seceta persistă, debitul Dunării continuă să scadă, iar capacitățile de producție interne sunt reduse în continuare. Următoarele zile vor fi decisive pentru evoluția sistemului energetic național.

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.