Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News sau pe Tik Tok
![În stare critică, după ce a fost lovit de mașina poliției! S-a întâmplat pe trecerea de pietoni! 1 intervine SMURD](https://ziarobiectiv.ro/wp-content/uploads/2024/07/intervine-SMURD-150x150.webp)
Pasajul rutier peste strada Lânăriei va fi finalizat în luna octombrie, cu zece luni mai târziu față de primul termen estimat de către constructor. Potrivit unui proiect care va fi dezbătut în ședința din această lună a Consiliului Local, Prime Kapital, firma constructoare a noului mall și al pasajului rutier, a cerut încheierea unui act adițional la contractul pentru concesiunea terenului prin care să fie acordat un nou termen pentru finalizarea lucrărilor. Conform documentului, pe parcursul lucărilor a fost nevoie ca soluția tehnică pentru fundarea pasajului să fie modificată, motiv pentru care s-a cerut prelungirea termenului de execuție.
CITEȘTE ȘI: TAXELE ȘI MAJORĂRILE CARE INTRĂ ÎN VIGOARE DE LA 1 NOIEMBRIE! LISTA NOILOR MĂSURI FISCALE!
Vă reamintim că Prime Kapital a propus, în urmă cu patru ani, la Pitești, un proiect de regenerare urbană prin reconversia unei zone industriale de aproximativ 13 hectare, din mijlocul orașului, într-un spațiu modern și atractiv. Pe suprafața platformei industriale din cartierul Tudor Vladimirescu, compania dezvoltă un centru comercial, investiție ce va genera, în mod direct, 1.400 de noi locuri de muncă. De asemenea, va fi rezolvată o necesitate de infrastructură rutieră în zonă, prin construirea pasarelei auto-pietonale care va fluidiza traficul și va lega cartierul Tudor Vladimirescu de restul orașului. Vor fi eliminate și riscurile la care se supun piteștenii, în fiecare zi, în zona trecerii la nivel cu calea ferată. După finalizarea pasarelei, în 2023, aceasta va fi cedată autorităților locale în mod gratuit.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News sau pe Tik Tok
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp