![Zi plină de adrenalină la Câmpulung! Și-au demonstrat abilitățile în probe de viteză și îndemânare! 1 concurs pompieri](https://ziarobiectiv.ro/wp-content/uploads/2024/07/concurs-pompieri-150x150.webp)
Sute sau chiar mii de legi care sunt încă în vigoare și au fost adoptate în urmă cu 20 de ani nu mai reflectă realitatea, susține deputatul AUR, Mircia Chelaru. Acesta susține că parlamentarii nu caută să rezolve problemele actuale, ci, de fiecare dată, înăspresc sancțiunile astfel încât cei care fac o greșeală ar putea fi condamnați la pedeapsa capitală în viitor.
“Sunt sute de amendamente la legi care condamnă diferite infracțiuni care înăspresc sancțiunile. O să ajungă la pedeapsa capitală în acest ritm. Sunt legi de peste 20 de ani care nu mai reflecta realitatea și te trimit la zid. Oriunde te-ai mișcă, găsești o lege care îți interzice ceva. Iată de ce ne opunem hemoragiei de adoptare a legilor. Din 1990 pana în prezent au fost emise 68.000 de legi!” a spus deputatul Chelaru.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp