![Treci pe roșu ca să faci loc Ambulanței? Precizări din Codul Rutier pe 2024! 1 ambulanta semafor](https://ziarobiectiv.ro/wp-content/uploads/2024/05/ambulanta-semafor-150x150.jpg)
Elevii din România vor studia, începând de anul următor, două materii noi după ce legea a fost promulgată de președintele Klaus Iohannis. Concret, este vorba despre educație financiară și educație juridică, materii care vor face parte din programa școlară începând cu anul școlar viitor.
Propunerea legislativă depusă la începutul anului în Parlament a vizat inițial doar introducerea educației antreprenoriale şi financiare, iar Camera Deputaților l-a adoptat în această formă pe 7 septembrie 2021. În Comisia pentru învățământ, tineret şi sport de la Senat s-a introdus un amendament cu privire la educația juridică.
În prezent, educația juridică se studiază ca opțional în curriculum la decizia școlii de 6.900 de elevi din 122 unități şcolare situate în 33 de judeţe şi este predată de către 138 de profesori.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp