ULTIMĂ
ORĂ

Eroul meciului România – Austria este piteșteanul Virgil Ghiță! A jucat la LPS și la FC Argeș!

Eroul meciului România – Austria este piteșteanul Virgil Ghiță! A jucat la LPS și la FC Argeș!

Meci de coșmar a avut România, dar s-a încheiat într-un mod fericit datorită lui Virgil Ghiță, un tânăr aflat la cea de-a treia convocare la Echipa Națională, care acum joacă în Zweite Bundesliga, la Hannover. Tânărul marcator de la Națională este piteștean, iar primii pași pe drumul fotbalului i-a făcut la Pitești, la Liceul cu Program Sportiv LPS Viitorul.

CITEȘTE ȘI: Exclusiv! Cine este Marius, tânărul tătic din Mioveni înjunghiat mortal! Crima care a îngrozit întreaga comunitate!

După o perioadă, Virgil Ghiță a fost observat de antrenorii de la echipele de juniori ale FC Argeș, unde și-a continuat pregătirea. La numai 14 ani, a fost remarcat de Gică Hagi și care l-a luat la Academia Hagi, unde și-a făcut junioratul între 2011 – 2017. În 2017, a debutat la Viitorul, pentru care a evoluat până în 2022, când a fost acontat de polonezii de la Cracovia, până în 2025. Virgil Ghiță s-a transferat în actualul sezon la Hanover, o echipă care evoluează în liga secundă a Bundesliga.

Eroul meciului România – Austria este piteșteanul Virgil Ghiță! A jucat la LPS și la FC Argeș!

Virgil Ghiță a intrat pe teren în ultimele minute ale meciului de foc de duminică cu Austria, înlocuindu-l pe Tavi Popescu, aceasta fiind și singura schimbare făcută de antrenorul Mircea Lucescu. Decizia s-a dovedit a fi una care să aducă victoria „tricolorilor” în ultimele secunde ale meciului, când Ghiță a preluat o pasă de la Ianis Hagi și a înscris direct în poarta austriecilor.

 

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp